Bir 380 KV trafo merkezi bünyesinde ortaya çıkan risklerin tespiti ve 3 farklı risk analizi yöntemiyle değerlendirilmesi
Determination of risks in A 380 KV transformer center and evaluation with 3 different risk analysis methods
- Tez No: 645912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYRUL CANBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyada artan nüfus ve gelişen teknoloji ile birlikte enerji ihtiyacı da oldukça hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Buna bağlı olarak enerji sektörü önem kazanmış; artan talebi karşılamak üzere yeni santraller, enerji nakil hatları ve trafo merkezleri üretimi artmıştır. Ülkemizde yaşanan iş kazası istatistikleri incelendiğinde; elektrik sektöründe yaşanan iş kazaları ölüm oranının yüksekliği dikkat çekmektedir. Bu tez çalışmasında elektrik sektörünün en önemli parçalarından biri olan trafo merkezleri ele alınmıştır. Trafo merkezlerinde yaşanan iş kazaları hakkında istatistiki bilgiler verilerek sektörün ne kadar tehlikeli olduğu gösterilmiştir. 380 kV gerilim değerine sahip bir trafo merkezine ait şalt elemanları tek tek ele alınıp risk değerlendirmesi yapılmıştır. Mevzuatta belirtildiği gibi risk değerlendirmesi kapsamında bulunan tehlikelerin önlem alınmadan önce ve önlem alınması durumundaki risk değerleri hesaplanmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Tez çalışmasında gösterilen istatistiki bilgiler ve risk değerlendirmesi ile bu sektörün ne derece tehlikeli olduğu anlaşılmaktadır. Bununla birlikte trafo merkezlerinde karşılaşılabilecek riskler ve önlem alınması durumunda risklerin ne derece azaltılabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing population and developing technology in the world, the need for energy has increased rapidly. Accordingly, the energy sector has gained importance; In order to meet the increasing demand, production of new power plants, power transmission lines and substations increased. When the occupational accident statistics in our country are analyzed; the high mortality rate of occupational accidents in the electricity sector is noteworthy. In this thesis, one of the most important parts of the electricity sector, transformer substations are discussed. Statistical information was given about the occupational accidents in the substations and it was shown how dangerous the sector is. The switchgear elements belonging to a transformer center with a voltage value of 380 kV were handled one by one and risk assessment was made. As stated in the legislation, the risk values of the hazards within the scope of the risk assessment before and during the precautionary measures are calculated and solution suggestions are presented. The statistical information and risk assessment shown in the thesis study shows how dangerous this sector is. However, the risks that may be encountered in the substations and the extent to which the risks can be mitigated if measures are taken are observed.