Tüketicilerin Amerikan markalarına yönelik memnuniyet ve etnosentrizm düzeyleri
Satisfaction and ethnocentrism levels of consumers for American brands
  1. Tez No: 645923
  2. Yazar: SEMRA KULAKSIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN BİLGİN TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin kullandıkları Amerikan markalarına yönelik memnuniyet ve etnosentrizm düzeyleri arasındaki ilişkinin ölçülmesi ve demografik özelliklerin etkisinin saptanmasıdır. Bu doğrultuda oluşturulan anket, Rize'de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören ve kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 450 adet öğrenciye uygulanmıştır. Eksik veya hatalı cevaplanan 85 anket analize dahil edilmeyip kalan 365 anket analize tabi tutulmuştur. Katılımcıların etnosentrizm düzeylerini ölçmek için CETSCALE kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS programı ile yapılmıştır. Frekans ve güvenilirlik analizleri uygulandıktan sonra bağımsız örneklem t testi, tek yönlü anova ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ankete katılan öğrencilerin Amerikan markalarından yüksek düzeyde memnun oldukları ve bu markalara yönelik düşük etnosentrizm sergiledikleri tespit edilmiştir. Katılımcıların yaşı arttıkça Amerikan markalarına olan memnuniyet düzeyi azalmaktadır. Gelir düzeyi düştükçe, etnosentrizm düzeyi artmaktadır. Ayrıca Maliye Bölümü'nde öğrenim gören öğrencilerin, etnosentrizm düzeyinin diğer bölümlerde öğrenim gören öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the relationship between the satisfaction and ethnocentrism levels of Turkish consumers towards American brands and to determine the effect of demographic factors. A questionnaire was applied to 450 students studying at Recep Tayyip Erdogan University, Faculty of Economics and Administrative Sciences in Rize/Turkey by convenience sampling method. Questionnaires that were answered incomplete or incorrectly were not included in the analysis. Therefore the remaining 365 questionnaires were analyzed. CETSCALE was used to measure the ethnocentrism levels of the participants. The analysis of the data obtained was made by the SPSS program. After applying frequency and reliability analysis, independent sample t test, oneway Anova and correlation analyzes were performed. According to the results, the students participating in the survey were found to be highly satisfied with American brands and that they displayed low ethnocentrism for these brands. As the age of the participants increases, the level of satisfaction with American brands decreases. As the income level decreases, the level of ethnocentrism increases. In addition, students who study Finance have been found to have higher levels of ethnocentrism than students studying in other departments of the university.