Diyalize girmeyen kronik böbrek hastalığı olan hastaların pnömokok ve influenza aşı farkındalıkları, aşılanma oranları ve etki eden faktörler
Influenza and pneumococcal vaccine awereness, vaccination rates and affecting factors in patients with non-dialyzed kidney disease
  1. Tez No: 645938
  2. Yazar: ALİ ALPARSLAN UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERKAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığında (KBH) enfeksiyon hastalıkları kardiyovasküler nedenlerden sonra en sık ölüm nedenidir. Enfeksiyona bağlı mortalitede ise akciğer enfeksiyonları ikinci sırada yer almakta olup önemli bir kısmında influenza virüs ve streptococcus pneumoniae etkenleri sorumludur. Bu nedenle KBH hastalarının influenza ve pnömokok enfeksiyonlarına karşı aşılanması önerilmektedir. Bu çalışmada influenza ve pnömokok aşı farkındalığının düzeyi, bilgilendirilme kaynağı ve aşılanmayı etkileyen faktörlerin anket yöntemi ile araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.01.2020-31.03.2020 tarihleri arasında Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi nefroloji polikliniğine başvuran KBH tanılı 142 hasta dahil edildi. Hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara aşı farkındalık anketini doldurmaları istendi. Bulgular: Çalışmaya 72'si erkek, 70'i kadın 142 KBH hastası alındı. Çalışma öncesinde influenza aşısı yaptıran hasta sayısı 33, pnömokok aşısı yaptıran hasta sayısı 4 kişiydi.
Özet (Çeviri)
Objective: In chronic kidney disease (CKD), infectious diseases are the most common cause of death after cardiovascular causes. Pulmonary infections which are mostly related influenza virus and streptococcus pneumoniae, are the second reason of death. Therefore, it is recommended that CKD patients be vaccinated against influenza and pneumococcal infections. In this study, it was aimed to investigate the level of influenza and pneumococcal vaccine awareness, source of information and factors affecting vaccination by questionnaire method. Materials and Methods: One hundred forty-two patients with a diagnosis of CKD who applied to the nephrology outpatient clinic of Derince Training and Research Hospital between 01.01.2020-31.03.2020 were included in our study. Sociodemographic and clinical characteristics of the patients were recorded. Patients who agreed to participate in the study were asked to fill out the vaccine awareness questionnaire. Findings: One hundred forty-two CKD patients (72 male and 70 female) were included in this study. Prior to the study, 33 patients had influenza vaccine and 4 patients had pneumococcal vaccine.