Diyalize girmeyen kronik böbrek hastalarında anemi ile hepsidin arasındaki ilişki
Serum hepcidin levels and anemia in non-dialysis chronic kidney disease patients
- Tez No: 358900
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Nefroloji, Hematology, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Diyalize Girmeyen Kronik Böbrek Hastalarında Anemi ile Hepsidin Arasındaki İlişki, Dr.Yalçın KAYA, İç Hastalıkları A.D.Sivas, 2013 Kronik böbrek hastalığı (KBH), dünyada ve ülkemizde epidemi halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. KBH, çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişen kronik, progresif ve irreversible nefron kaybı ile karakterizedir. KBH, temelde yatan böbrek hastalığının etyolojisi ne olursa olsun en az 3 ay süren böbrek hasarı ve/veya glomerüler filtrasyon hızının (GFH) 60 ml/dk/1.73 m2 nin altına inmesi durumu olarak tanımlanmaktadır. KBH hastalarında anemi majör bir komplikasyondur ve kardiyovasküler komplikasyonların gelişimine katkıda bulunur, yaşam kalitesini bozar ve yaşam süresini azaltır. KBH hastalarında anemi ile ilgili mekanizmaların net olarak aydınlatılması bu hastaların yaşam süresine ve kalitesine katkıda bulunulabilecektir. Hepsidin demir homeostazında santral bir regülatördür. Hepsidin konsantrasyonlarındaki artış KBH hastalarındaki anemi ile ilişkilidir. KBH'li olgularda kronik inflamasyona bağlı olarak hepsidin, C-reaktif protein (CRP) gibi akut faz proteinleri ve İnterlökin-1 (IL-1), İnterlökin-6 (IL-6) gibi sitokinlerde artış olmaktadır. Bu çalışmada dialize girmeyen KBH hastalarında anemi ile hepsidin, demir durumu ve inflamatuvar belirteçler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışmaya diyalize girmeyen en az 3 aydır KBH ile takip edilen hastalar (n:45) ile sağlıklı gönüllüler (n:45) alındı. Çalışma Cumhuriyet Üniversitesi İç hastalıkları Anabilim Dalı servisi ve polikliniğinde takip edilen ve çalışmamıza katılmaya gönüllü olan kronik böbrek hastalarında yapıldı. Hastaların rutin kontrollerinde kan basınçları, boy ve ağırlıkları ölçüldü, ekstra bir tüp kan alınarak santrifüj edildi ve -80 derecede saklandı, buradan serum hepsidin, IL-6 ve IL-1, ELİSA yöntemi ile biyokimya labaratuarında çalışıldı. Her iki gruptada rutin biyokimya, tam kan sayımı, demir (SD), total serum demir bağlama kapasitesi (TSDBK) ve ferritin değerleri bakıldı. Hastalarda Glomeruler filtrasyon hızı (GFH) hesaplanmıştır. Hasta grubunda hepsidin, CRP, eritrosit sedimantasyon hızı (ESH), IL-6, kreatin, ferritin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek(p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Serum hepcidin levels and anemia in non-dialysis chronic kidney disease patients , Dr.Yalçın KAYA, Department of İnternal Medicine, Sivas, 2013 Chronic kidney disease (CKD) is an important public health problem in Turkey as well as in the world. CKD has been known as a nephrologic syndrome charecterized by chronic, progressive and irreversible nephron loss resulting from multiple etiologies.