Organofosfor bileşiği olan glifosatın in vitro kordon kanı eritrosit hücrelerindeki oksidatif stres parametrelerine etkisi
The effect of organophosphorus compound glyphosate on oxidative stress parameters in in vitro cord blood erythrocyte cells
  1. Tez No: 645967
  2. Yazar: ISPANDIYAR RUSTAMZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Yabani otlara karşı kullanılan geniş spekturumlu ve organofosforlu bir herbisit olan glifosatın hücrenin oksidatif stres üzerindeki rolünü daha fazla tanımlamak ve maruziyetinin etkisini daha iyi anlayabilmek için in vitro kordon kanı eritrosit hücrelerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda, çeşitli dozlarda glifosat uygulanmış göbek kordon kanı eritrositlerinde total oksidan kapasitesi (TOK), total antioksidan kapasite (TAK), lipid peroksidasyonu (LP) ve ozmotik frajilitenin (OF) tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gebeliğin üçüncü trimesterindeki sağlıklı, sigara içmeyen, sezaryen doğum yapan 15 kadın çalışmaya dâhil edilip çalışma konusunda bilgilendirilmiş ve onam formu imzalatılmıştır. Çalışmaya katılan gebelerin sezaryen doğumdan sonra kordon kanı numuneleri kesilen göbek kordonunun plasenta tarafında kalan kısmından alındıktan sonrası hızlıca steril enjektör ile heparin içeren tüplere toplandı. Toplanan kordon kanlarından eritrosit hücre paketleri hazırlandı. Eritrosit süspansiyonlarına farklı konsantrasyonlarda (10, 100 ve 500 μM) glifosat uygulanarak 3 saat boyunca 37oC'de glukoz tamponunda inkübe edildi. Hazırlanan numunelerde TOK, TAK, LP ve OF analizleri spektrofotometrik yöntemler kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In order to further define the role of glyphosate, a broad spectrum organophosphorus herbicide used against weeds, on oxidative stress of the cell and to better understand the effect of its exposure, the effect of in vitro on cord blood erythrocyte cells was investigated. In this context, it is aimed to determine total oxidant capacity (TOC), total antioxidant capacity (TAC), lipid peroxidation (LP) and osmotic fragility (OF) in umbilical cord blood erythrocytes treated with glyphosate at various doses. Material and Method: Fifteen healthy, non-smoking, cesarean women in the third trimester of pregnancy were included in the study, informed about the study and signed a consent form. After cesarean delivery, cord blood samples of pregnant women participating in the study were collected from the part of the cut umbilical cord on the placenta side, and quickly collected into tubes containing heparin using a sterile injector. Erythrocyte cell packs were prepared from the collected cord blood. Glyphosate in different concentrations (10, 100 and 500 μM) was applied to the erythrocyte suspensions and incubated for 3 hours at 37oC in glucose buffer. TOC, TAC, LP and OF analyzes of the prepared samples were made using spectrophotometric methods.