Multipl skleroz hastalarının atak ve remisyon dönemleridne serum ınterlökin-17 ve interferon-gamma düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum interleukin-17 and interferon-gamma levels during attack and remission periods of patients with multiple sclerosis
- Tez No: 645972
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve Amaç: Multipl skleroz (MS), santral sinir sisteminin (SSS)'nin kronik, inflamatuar, dejeneratif hastalığıdır. Hastalık immünpatogenezi CD4+ T hücreler üzerine odaklanmıştır. Yeni tespit edilen, CD4+ T hücre alt grubu olan ve IL-17 sentezleyen Th17 hücrelerinin hastalık oluşturmada, dizabiliteyi ve inflamasyon lokalizasyonunu belirlemede etkin rol oynadığı görüşünü destekleyen in-vitro çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada relapsing remitting multipl skleroz (RRMS) hastaların ve kontrol gruplarının ELISA yöntemi ile IL-17 ve INF-γ düzeyleri ile klinik özelliklerinin karşılatırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Multipl Skleroz Polikliniğinde takip edilmekte olan McDonald tanı kriterlerine göre kesin RRMS tanısı alan 76 hastada prospektif olarak gerçekleştirildi. Hasta ve kontrol grubunun periferik venöz kan örneklerinden ELISA yöntemi ile IL-17 ve INF-γ düzeyleri araştırıldı ve sonuçların klinik özellikler ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 48 akut atak, 28 remisyon döneminde olmak üzere toplam 76 hasta ve 20 kontrol olgu dahil edildi. Yapılan grup analizinde remisyon dönemindeki hastalarda IL-17 ve INF-γ düzeyleri, atak dönemindeki hastalardan ve kontrol olgularından istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek tespit edildi (p:0.005, p:0.02). IL-17 ve INF-γ düzeyleri ile hasta grubunun klinik özellikleri ( hastalık süresi, EDSS, progresyon indeksi) arasında anlamlı ilişki gözlenmedi (p>0.05). Kranial ve spinal atak tiplerinin IL-17 ve INF-γ düzeyleri arasında farklılık tespit edilmedi (p>0.05). ROC analizi ile MS' ayırıcı kestirim noktası, IL-17 için 103 pg/ml, INF-γ için ise 22 pg/ml olarak saptandı. Sonuç: Bu sonuçlar, MS hastalarında remisyon döneminde immün periferde yüksek oranda bulunan Th1 ve Th17 hücrelerinin, tetikleyici faktörler ile akut inflamasyonda SSS'e geçtiği; bununla birlikte her iki sitokinin de dizabilite ve inflamasyon lokalizasyonu açısından özellik taşımadığı görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Multiple sclerosis (MS) is a chronic, degenerative, inflamatory disease of the central nervous system (CNS). The immunpathology of the disease focuses on the CD4+ T cells. The newly defined subgroup of CD4+ T cells are Th17 cells and IL-17 is synthesized by these cells. There are in-vitro studies which show the capacity of Th17 cells and the effect of the these cells on the disability and the location of the inflamation. Objective: To asess the peripheral blood IL-17 and INF-γ levels in patients with MS compared to controls. Methods: Peripheral blood were isolated from 76 MS patients and 20 controls, and then IL-17 and INF-γ were analyzed by using ELISA method. Results: IL-17 and INF-γ levels were higher in remission grup than the acute exacerbation group and the control group. There was no relationship between these two cytokines and clinical features ( disease duration, EDSS, progression inex) of the patients. The IL-17 and INF-γ levels were similiar in cranial and spinal exacerbation gruops. The positive predictive value in MS for IL-17 is 103 pg/m and for INF-γ is 22 pg/ml. Conclusion: These results suggest that Th1 and Th17 cells are found in peripheral immune system, and when a precipitating factor is set on, these cells pass trough the CNS immune system which end ups with an exacerbation.