Kolorektal kanser hastalarında serum irisin seviyelerinin araştırılması
Investigation of serum irisin levels in colorectal cancer patients
- Tez No: 645994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN KILIÇ BAYGUTALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Serum irisin seviyelerinin obezite, obezite ile ilişkili diabetes mellitus (DM) ve obezite ile ilişkili olabilecek başka hastalıklardaki seviyelerinin araştırılması güncel bir konudur. Bu çalışmada kolorektal kanser hastalarında ve sağlıklı gönüllülerde serum irisin seviyelerinin belirlenmesi ve sonuçların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu kesitsel çalışmaya kolorektal kanser (KRK) tanısı almış 53 hasta ile 87 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Hastalardan ve kontrol grubundan alınan venöz kan örneklerinde serum irisin, glukoz, insülin, c-peptid, HgA1c seviyeleri ölçülmüştür. Bu tez çalışması TYL-2020-7361 proje kodu ile Atatürk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenmiştir. Bulgular: Serum irisin seviyesi hasta grubunda 23,97±16,94 ng/mL, kontrol grubunda 32,71±17,26 ng/mL olarak bulunmuştur. Ortalama serum irisin seviyesi kontrol grubuna kıyasla hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktür (p=0,004). Serum glukoz seviyesi hasta grubunda 96,58±15,12 mg/dL, kontrol grubunda 81,91±11,24 mg/dL olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of the levels of serum irisin levels in obesity, obesity-related diabetes mellitus (DM) and other diseases that may be associated with obesity is a current issue. It was aimed to investigate serum irisin levels in colorectal cancer patients and healthy volunteers. Material and Method: The cross-sectional study included 53 patients diagnosed with colorectal cancer (CRC) and 87 healthy volunteers. Serum irisin, glucose, insulin, c-peptide and plasma HgA1c levels were measured in venous blood samples taken from patients and the control group. This thesis study was supported by the project code of TYL-2020-7361 by Atatürk University Scientific Research Projects Coordinator. Results: Serum irisin level was found 23.97 ± 16.94 ng / mL in the patient group and 32.71 ± 17.26 ng / mL in the control group. The mean serum irisin level was statistically significantly lower in the patient group compared to the control group (p = 0.004). Serum glucose level was found 96,58 ± 15,12 mg / dL in the patient group and 81.91 ± 11.24 mg / dL in the control group.