Aile sağlığı merkezine başvuran osteoartritli hastalarda sağlık profilinin ve etki eden faktörlerin belirlenmesi
Determination of health profile and affecting factors in patients with osteoarthritis applying to a family health center
- Tez No: 751477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Değişen yaşam koşulları ve yaşlı popülasyonun artışı ile osteoartrit insidansı ve prevalansı artmaktadır. Osteoartritli bireylerde yaşam kalitesini etkileyen birçok değişken faktör mevcuttur. Kişinin sağlık profilini oluşturan fiziksel, sosyal, ruhsal ve çevresel faktörler göz önüne alınmalı ve tam bir iyilik hali sağlanması amacıyla tüm boyutlar bir arada değerlendirilmelidir. Bu çalışmada osteoartriti olan bireylerin sağlık profilleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, S.B.Ü. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Büyükada Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran, osteoartrit tanısı olduğunu beyan eden ve araştırmacı tarafından ACR kriterlerine göre osteoartrit tanısının doğrulandığı 190 hasta ile tamamlanmıştır. Hastalara Nottingham Sağlık Profili (NSP) ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen sosyodemografik veri formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The incidence and prevalence of osteoarthritis are increasing with the changing living conditions and the increase in the elderly population. There are many variable factors that affect the quality of life in individuals with osteoarthritis. The physical, social, mental and environmental factors that make up the health profile of the person should be taken into consideration and all dimensions should be evaluated together in order to ensure complete well-being. In this study, In this study, it was aimed to determine the health profiles of individuals with osteoarthritis and the affecting factors. Materials and Methods: A total of 190 patients who applied to Kartal Dr Lütfi Kırdar City Hospital Büyükada Education Family Health Center who have declared osteoarthritis diagnosis and have been confirmed by the researcher according to ACR criteria. The Nottingham Health Profile (NSP) scale and a sociodemographic data form developed by the researcher were applied to the patients.