Genelleştirilmiş Rosenau-KdV ve genelleştirilmiş Rosenau-RLW denklemlerinin kollokasyon yöntemi ile nümerik çözümleri
Numerical solutions of generalized Rosenau-KdV and generalized Rosenau-RLW equations with collocation method
  1. Tez No: 646049
  2. Yazar: MAHMUT GÜZELOKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ BATTAL GAZİ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde genelleştirilmiş Rosenau-KdV ve genelleştirilmiş Rosenau-RLW denklemlerinin sayısal çözümleri yedinci (septic) dereceden B-spline fonksiyonlar kullanılarak Kollokasyon yöntemi ile elde edilmiştir. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde Sonlu Elemanlar yöntemi, Kollokasyon yöntemi ve B-spline fonksiyonlar hakkında bilgiler sunulmuştur. Tezin ikinci bölümünde geneleştirilmiş Rosenau-KdV denklemi tanıtıldı ve yedinci dereceden B-spline fonksiyonlar kullanılarak Kollokasyon yöntemi ile nümerik çözümleri elde edilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde genelleştirilmiş Rosenau-RLW denklemi verilerek yedinci dereceden B-spline fonksiyonlar kullanılarak Kollokasyon yöntemi ile nümerik çözümleri elde edilmiştir. Tezin son bölümünde ise elde ettiğimiz nümerik değerlere ilişkin sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, numerical solutions of generalized Rosenau-KdV and generalized Rosenau-RLW equations have been obtained by using seventh (septic) B-spline collocation method. This thesis consist of four parts. In the first part of the thesis, detailed information about finite element method, Collocation method and B-spline functions is proposed. In the second part of the thesis, the generalized Rosenau-KdV equation has been introduced and numerical solutions have been obtained by collocation method using seventh order (septic) B- spline functions. In the third part of the thesis, the generalized Rosenau-RLW equation has been given and numerical solutions have been obtained by collocation method using seventh order (septic) B- spline functions. In the last part of the thesis, the obtained numerical results and suggestions are presented.