Pediatrik yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerde monitörizasyon elektrotlarının değişim süresinin cilt nemine ve durumuna etkisi
Tthe effect of monitoring electrodes time change on skin moisture and condition in infants hospitalized in pediatric intensive care unit
- Tez No: 646061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KAN ÖNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Pediatrik yoğun bakım ünitesinde (PYBÜ) her bebeğe, monitörizasyon uygulanmaktadır. Bu araştırma, PYBÜ' nde, yatan bebeklerde monitörizasyon elektrotlarının değişim süresinin cilt nemine ve durumuna etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul'da bir vakıf üniversitesi hastanesinde PYBÜ' nde, 1- 12 ay arasında olan bebekler oluşturdu. Araştırmanın kontrol grubunda (n=33) monitörize edildikten sonra 24. saatte, deney grubunda (n=33) ise monitörize edildikten sonra 12. saatte ve 24. saatte monitörizasyon elektrotları değiştirilen bebekler yer aldı. Bebeklerin monitörizasyon öncesi, 12. ve 24. saatte monitörizasyon bölgelerinden cilt nem ölçümü yapıldı ve cilt durumu değerlendirme ölçeği ile kuruluk, eritem ve cilt bütünlüğünde bozulma/soyulma değerlendirildi. Bebeklerin tüm ölçüm bölgelerinde monitörize edilmeden önce ve 24. saatin sonunda cilt nem değişim farkı değeri karşılaştırıldığında her iki grupta da nem artışının devam ettiği, deney grubunda oluşan farkın kontrol grubuna göre daha fazla olduğu görülmüştür. Gruplar arasında monitörize edilmeden önce ile 24. saatin sonunda sağ 2. interkostal aralıkta cilt nem değişim farkının istatiksel olarak anlamlı olduğu, ancak sol 2. İnterkostal aralık ve sol midklavikular 5. İnterkostal aralıkta bu artışın istatiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi. Bebeklerin cilt durum değişim farkı karşılaştırıldığında, cilt durum skoru artışının olduğu, ancak bu artışın deney grubunda daha fazla olduğu belirlendi. Bu durum bebeğin cilt durumunun daha fazla kötüleştiğini göstermektedir. Ayrıca bu veriler cilt nem değişimi ile birlikte irdelendiğinde deney grubunda kontrol grubuna göre cilt nem değişimindeki artışa paralel olarak cilt durum skorunda da artış gözlenmiştir. Tüm bu veriler doğrultusunda sonuç olarak monitörizasyon elektrotlarının 24 saatte bir değiştirilmesi cilt nem ve durumuna olumlu etkilerken, 12 saat aralıkla değiştirilmesi cilt nem ve durumuna olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In pediatric intensive care units (PICU), monitoring is performed for each infant. This study was for the purpose of a randomized controlled experimental study in order to determine the effect of the change over time of monitoring electrodes on skin moisture and condition in infants in the PICU. The population of the study consisted of infants aged between 1- 12 month the PICU in a private university hospital in Istanbul. In the control group (n = 33) of the study, infants whose monitoring electrodes were replaced after 24 hours of monitoring, and in the experimental group (n = 33) they were replaced after 12 and 24 hours after monitoring. Skin moisture was measured at the monitoring sites of the infants before the process, after 12 and 24 hours and dryness, erythema and breakdown/excoriation were evaluated with the skin condition assessment scale. When the skin moisture change difference value was compared between the infants before monitoring and at the end of the 24 hours, it was observed that the moisture increase continued in both groups and the difference in the experimental group was higher than the control group. The difference between skin moisture changes in the right 2nd intercostal space before monitoring and after 24 hours of monitorization between the groups was found to be statistically significant, but the changes in the left 2nd intercostal space and the left midclavicular 5th intercostal space were not statistically significant. When the skin status change difference of the infants was compared, it was found that there was an increase in the skin status score, but this increase was higher in the experimental group. This indicates that the infant's skin condition worsened more. In addition, when these data were examined together with the skin moisture change, an increase was observed in the skin condition score in parallel with the increase in the skin moisture change in the experimental group compared to the control group. As a result of all these data, replacement of monitoring after 24 hours electrodes positively affected skin moisture and condition, and intervals of 12 hours had a negative effect on skin moisture and condition.