Dövüş sporu yapan sporcuların beslenme durumu ve ergojenik yardımcı kullanımının saptanması
Determination of nutrition status and use of ergogenic aids in combatathletes
  1. Tez No: 646062
  2. Yazar: MÜBERRA ÇAMAŞIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma dövüş sporu yapan sporcuların beslenme durumunu ve ergojenik yardımcı kullanımını saptamak amacıyla farklı dövüş sporu branşları ile ilgilenen, Ankara'da bulunan 8 dövüş sporu merkezine kayıtlı 182 sporcu ile yüz yüze anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan sporcuların %4,9'u 10-12 yaş (çocuk), %45,6'sı 13-17 yaş (adölesan) ve % 49,5'inin 18-45 yaş (yetişkin) aralığındadır. Sporcuların ergojenik kullanım durumlarına bakıldığında %22,6'sının ergojenik yardımcı kullanıldığı görülmüştür. Ergojenik yardımcıların kullanım sebeplerine bakıldığında katılımcıların %29'unun performans geliştirmek için ergojenik yardımcı kullandığı belirlenmiştir. Ergojenik yardımcı kullanan sporcular yaş ve cinsiyet olarak gruplandırıldığında, çocuk ve adölesan kadın sporcuların antrenman olan günde tükettikleri enerji değerinin antrenman olmayan günde tükettikleri enerji değerinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir (p=0,043). Araştırmaya katılan sporcuların yetersiz karbonhidrat ve protein ve yüksek yağ alımlarının olduğu saptanmıştır. Antrenman yapılan günde, antrenman yapılmayan güne kıyasla daha fazla su tüketimi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to determine the nutritional status and use of ergogenic aids in combat athletes, data were collected by face-to-face questionnaire with 182 athletes who were registered in 8 sports centers in Ankara. 4.9% of the athletes participating in the research are between 10-12 years old (children), 45.6% between 13-17 years old (adolescent) and 49.5% between 18-45 years old (adult). As a result of the research, it is seen that 22,6% of the athletes are used ergogenic aids. Looking at the reasons for using ergogenic aids, it was found that 29% of the respondents used ergogenic aids to improve performance. When athletes using only ergogenic aids are grouped according to age and gender, it is determined that the energy value consumed by children and adolescent women athletes is statistically significantly higher than the energy value consumed in the day without training (p =0.043). It was concluded that the athletes participating in the study had inadequate carbohydrate and protein and high fat intake. It was concluded that there was more water consumption on the training day than on the non-training day.