7-10 yaş grubu çocuklarda pansuman değişimi sırasında ağrı ve anksiyetenin azaltılmasında iki farklı yöntemin karşılaştırılması
Comparison of two different methods in reducing pain and anxiety during dressing change in 7-10 - year - old children
- Tez No: 646060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHİRE ULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Nursing, Pediatric Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hastaneye yatma deneyimi çocuklar için baş etmesi zor bir durumdur. Çocuklara uygulanan pansuman değişimleri, invaziv girişimler çocukların korkmalarına ve ağrı yaşamalarına sebep olmaktadır. Bu araştırma; batın ameliyatı olan 7-10 yaş grubundaki çocuklara, pansuman değişimi sırasında, sanal gerçeklik gözlüğü ile video izletmenin ve tabletten çizgi film izletmenin, ağrı ve anksiyete üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Araştırma Kasım 2018/Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Servisi'nde gerçekleştirildi. Çalışma 96 çocukla, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütüldü. Örneklem grubuna seçilecek çocuklar yaş ve cinsiyet özelliklerine göre tabakalama örnekleme ile üç eşit gruba ayrıldı. Birinci grubu; herhangi bir yöntem kullanılmadan pansuman değişimi yapılan çocuklar, ikinci grubu; pansuman değişimi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü ile video izleyen çocuklar, üçüncü grubu ise; pansuman değişimi sırasında tabletten çizgi film izleyen çocuklar oluşturdu. Çocukların ağrı şiddeti ve anksiyete düzeyi çocukların kendi ifadelerine göre değerlendirildi. İşlem sırasında çocukların ağrısını değerlendirmek için“Wong-Baker Yüzler Ağrı Ölçeği”, anksiyete düzeyini değerlendirmek için ise“Çocuk Korku Ölçeği”kullanıldı. Ebeveynlerin ve çocukların tanıtıcı özelliklerin (yaş, cinsiyet), gruplar arasında benzer olduğu saptandı (p>0,05). Araştırmada, Sanal Gerçeklik Gözlüğü Kullanan ve Çizgi Film İzleyen gruplarda pansuman değişimi sırasındaki ağrı ve anksiyete puanlarında düşüş olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Experience of hospitalization is a hard situation to deal with for the children. Dressing change, invasive interventions cause children feel pain and fear. The aim of this study is to determine the effect of video watching with virtual reality glasses and watching cartoons on tablets during the dressing change on pain and anxiety of the children between 7-10 years of age who had abdominal surgery. The research was carried out between November 2018/November 2019 in Pediatric Surgery Department of Istanbul Bagcılar Training and Research Hospital. The study was conducted with 96 children as a randomized controlled experimental study. The children to be selected into the sample group were divided into three equal groups by stratification sampling according to age and gender. The first group; children whose dressing were changed without using any method, the second group of children watched 3D video with virtual reality glasses during their dressing change and the third group; children who watched cartoons on the tablets during their dressing change. Anxiety level and pain severity of the children was evaluated according to their own expressions. During the process in order to evaluate children's pain“Wong-Baker Pain Scale”and to evaluate anxiety level“Children's Fear scale”were used. The characteristics (age, gender) of the parents and the children were found to be similar between the groups (p>0.05). In the research, there is decrease on the pain and anxiety scores of the children who watched video via virtual reality glasses and cartoons on the tablets during their dressing change.