Algoloji kliniğimize boyun ve kol ağrısı nedeniyle başvuran hastalara uygulanan girişimsel ağrı tedavisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of interventional pain treatment applied to patients admitted to OUR algology clinic for neck and arm pain
- Tez No: 646068
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ AYDIN, DOÇ. DR. SİNEM SARI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Boyun ve kol ağrısı şikayeti ile kliniğimize başvuran hastalarda uygulanan transforaminal anterior epidural steroid (TAESİ) ve PRF tedavisinin etkinliğini, hasta memnuniyetini ve komplikasyonları retrospektif olarak incelemek. Gereç ve yöntem: TAESI vr pulsed RF uygulanan 90 hastanın, işlem öncesinde ve sonrasında ağrılarının değerlendirilmesinde Görsel Analog Skala (VAS) kullanıldı. Hastaların tedavi öncesinde ve girişimsel tedavinin sonrasında 1. , 3, ve 6, aydaki ağrı ölçümleri ve işlem sonrası memnuniyetleri ve işlem sonrası gelişen istenmeyen etkiler dosyalarından geriye dönük taranarak değerlendirildi. Bulgular: Boyun ve kol ağrısı olan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesinde; VAS skoru ortalaması işlem öncesinde 8,06±1,76 iken, işlem sonrası 1. ayda 4,14±2,23, işlem sonrası 3. ayda 3,83±2,23, işlem sonrası 6. ayda 3,70±2,30 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To retrospectively analyze the efficacy, patient satisfaction and complications of transforaminal anterior epidural steroid (TAESI) and PRF treatment applied in patients who applied to our clinic with complaints of neck and arm pain. Materials and methods: Visual Analogue Scale (VAS) was used to evaluate the pain of 90 patients who received TAESI vr pulsed RF before and after the procedure. Patients' pain measurements and satisfaction after the procedure, 1, 3, and 6 months after the treatment and after the interventional treatment were evaluated by retrospectively from the files. Results: In the retrospective evaluation of patients with neck and arm pain; While the average VAS score was 8.06 ± 1.76 before the procedure, 4.14 ± 2.23 in the 1st month after the procedure, 3.83 ± 2.23 in the 3rd month after the procedure, 3.70 ± 2 in the 6th month after the procedure Found as 30.