Palbosiklib ve Ribosiklib'in hormon reseptörü pozitif meme kanseri hücre hatlarında moleküler etkinlik ve hücre içi yolaklar açısından karşılaştırılması
Comparison of Palbosiklib and Ribosiklib in terms of molecular activity and intracellular pathways in hormone receptor positive breast cancer cell lines
- Tez No: 646101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE BURÇAK KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Kadın kanserleri içinde mortalite ile sonuçlanan ikinci sıklıktaki kanserdir. Meme kanserinde mevcut kemoterapi, hormonoterapi, radyoterapi, monoklonal antikorlarla tedavilerin yanında yeni yolaklara yönelik etkin tedavi yöntemleri de geliştirilmektedir. Mevcut kemoteropatik ajanların en önemli etki mekanizması apoptozis olmasına rağmen yeni geliştirilen ilaçlarda bu etki mekanizmaları yönünden farklılık göstermektedir. Palbosiklib ve ribosiklib hücre döngüsünde önemli bir yeri olan siklin bağımlı kinaz 4/6 (CDK 4/6) inhibitörleri olarak meme kanserinde güncel kullanıma girmiş yeni ajanlardır. Bu iki ilaç aynı yolak üzerinden etki ediyor olsalarda moleküler etkinlik ve hücre ölüm mekanizmaları açısından farklılık göstermektedirler. Bu çalışmada, iki farklı CDK4/6 inhibitörünün, meme kanserinin en sık görülen iki moleküler alt tipleri olan luminal-A ve luminal-B özellikleri içeren HR+ hücre kültürlerinde (MCF-7 ve BT474) aynı yolakta CDK4/6 inhibisyonu yapmalarına rağmen moleküler anlamdaki farklılıkların ortaya çıkarılması, bu hücre kültürlerindeki sitotoksitelerinin karşılaştırılması, yeni kombinasyonlara yol açabilecek direnç mekanizmalarının, hücre ölüm mekanizmalarının saptanması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women. It is the second most common cancer that results in mortality in female cancers. Chemotherapy, hormonotherapy, radiotherapy, monoclonal antibodies in breast cancer as well as effective treatments for new pathways are being developed. Despite the fact that apoptosis is the most important mechanism of action of existing chemotherapeutic agents, these mechanisms of action differ in newly developed drugs. Palbociclib and ribociclib are new agents that have been recently used in breast cancer as cyclin-dependent kinase 4/6 (CDK 4/6) inhibitors, which have an important role in the cell cycle. These two drugs differ in terms of molecular activity and cell death mechanisms as they affect the same pathway. In this study, although two different CDK 4/6 inhibitors inhibited CDK 4/6 in the same pathway in HR + cell cultures (MCF-7 and BT474) containing two of the most common molecular subtypes of breast cancer, luminal-A and luminal- the comparison of cytotoxicity in these cell cultures, the resistance mechanisms that may lead to new combinations, and the detection of cell death mechanisms are planned.