Pazar kurdu takipçilerinin yaşam tarzlarına göre hedonik tüketim davranışları üzerine bir araştırma
The hedonic consumption behovior of market maven followers according to life styles on a research
  1. Tez No: 646103
  2. Yazar: ZELİHA OKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde birçok işletme birbiri ile rekabet etmektedir. Bununla birlikte tüketicilerde çok fazla ürün seçeneğine, reklamına ve bilgisine maruz kalmaktadır. Tüketiciler bu kadar bilgi ile baş edememekte ya da bilgiyi almakta zorluk çekmektedir. Burada devreye Pazar kurtları giriyor. Pazar kurtları referans grupları içinde yer alan, nerede ne satılır, nereden ne alınır, en iyi ürün nerededir gibi geniş pazar bilgisi olan, bu bilgilerini diğer tüketiciler ile paylaşan gerek ürün gerekse ürün kullanım bilgisini paylaşan kişilerdir. Pazar kurtları verdikleri bu bilgiler ile tüketici gruplarına hem enerji hem zaman tasarrufu sağlamış olurlar. Bu çalışmada Pazar kurdu takipçilerinin yaşam tarzları incelenerek hangi yaşam tarzındaki tüketicilerin hedonik tüketim gerçekleştirdiğini ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, many businesses compete with each other. However, consumers are exposed to advertising and information with more product preference. Consumers can not cope with such information or have difficulties in getting information. Here, market wolves enter the circuit. Market worms are those within the reference groups, from where to buy, the broadest market information such as where the best product is, those who share the product with other consumers, or who share the knowledge of product use. Market worms provide energy and time savings to consumer groups. In this study, it is aimed to investigate the lifestyles and to show which lifestyle consumers have realized hedonic consumption.