Myelodisplastik sendrom hastalarında FLT3/ITD ve kinaz domaine'de asparaginase mutasyon sıklığının belirlenmesi
Determination of the frequency of asparaginase mutation in FLT3/ITD and kinase domaine in patients with myelodysplastic syndrome
- Tez No: 646118
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAVAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç-Hipotez: FMS Like Tirozin Kinaz 3, hematopoetik kök/progenitor hücre sağkalımı ve proliferasyonunda önemli rol oynayan bir reseptör tirozin kinazdr. Lösemi ve Myelodisplastik Sendrom hastalarında FLT3 mutasyonları olabilmektedir. Yapılan çalışmalarda lösemi hastalarında FLT3 mutasyonu kötü prognoz kriteridir. MDS tanılı hastalarda FLT3 mutasyonunun sıklığı ve prognozdaki yeri amaçlanmaktadır. Ayrıca RDW, LDH, ferritin, albumin ve globulinin prognozda kullanılabileceği amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya 01.08.2018-01.08.2019 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı poliklinik ve servise başvuran MDS tanılı 94 hasta dahil edildi. Doksan dört hastanın ilk başvurudaki hemogram ve biyokimyasal parametreleri değerlendirildi. Hastaların FLT3 mutasyon analizi yapıldı. International Prognostic Scoring System, IPSS-R, WPSS ve LR-PSS ile prognozları hesaplandı. İstatiksel değerlendirmede SPSS-21 programı kullanılmıştır. p değeri
Özet (Çeviri)
Purpose-Hypothesis: FMS Like Tyrosine Kinase 3, is a tyrosine kinase receptor that plays a very important role in hematopoietic stem/progenitor cell survival and proliferation. FLT3 mutations are sometimes expressed in Leukemia and Myelodysplastic syndrome patients. It has been shown from studies carried out that FLT3 mutation is a poor prognostic criterion. The purpose of this study is to show the frequency of FLT3 mutation and determine its role in prognosis in MDS patients. It is also aimed that in addition to the FTL3 mutation that RDW, LDH, ferritin, albumin, and globulin can be used to determine prognosis. Method: 94 patients diagnosed with MDS who were followed up at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine Hematology Department outpatient clinic and service between 01.08.2018-01.08.2019 were included in the study. The Hemogram and biochemical parameters of these 94 patients at their first presentation were evaluated. FLT3 mutation analysis of these patients was performed. The prognosis was calculated with International Prognostic Scoring System, IPSS-R, WPSS, and LR-PSS. SPSS-21 program was used for statistical evaluation. p-value