WJ-R COG görsel eşleme, çizip çıkarma, görsel tamamlama ve resim tanıma testlerinin güvenilirlik, geşerlilik ve ön norm çalışması
Realiability, validity and and prenorm studies of WJ-R COG visual matching, cross out, visual closure and picture recognition tests
- Tez No: 64613
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Özet Bu çalışmanın amacı, Woodcock ve Johnson tarafından geliştirilmiş olan Bilişsel Yetenek Testleri-R (1989)'ın 21 testinden Görsel Eşleme (VM), Çizip Çıkarma (CO), Görsel Tamamlama (VC) ve Resim Tanıma (PR) testlerinin Türk çocuklarına uyarlanmasıdır. WJ-R COG'un tek bir IQ puanı vermek yerine bireyin güçlü ve zayıf olduğu alanların görülebileceği bir yetenek profili sunması, öğrenme güçlüğü ya da üstün zekalı olmak gibi sıra dışı durumların tanı aracı olması, yaş aralığının geniş (2 - 90+) olması testin eğitimdeki işlevliliğini göstermektedir. Ülkemizde yukarıda sayılan özellikleri taşıyan yeterli ölçme aracı bulunmadığından bu testin uyarlama çalışmasının yapılması önemli görülmüştür. Araştırmanın örneklemini İstanbul'un 15 ilçesinden seçilen 20 ilkokul ve ilköğretim okulunun birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıflarından toplam 990 (495 Kız - 495 Erkek) öğrenci oluşturmuştur. Testler tüm öğrencilere bireysel olarak uygulanmıştır. Uygulamalar sonucunda elde edilen veriler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) kullanılarak aşağıdaki incelemeler gerçekleştirilmiştir: Güvenilirliğinin sınanmasında; testlerin devamlılık katsayısı için test- tekrar test tekniği, içtutarlılık katsayısı için Cronbach Alfa, Spearman-Brown, Guttman, madde-toplam ye madde-geri kalan teknikleri kullanılmış ve ölçümün stardart hatası hesaplanmıştır. Madde analizi çalışmasında her bir testin her bir yaş ve tüm grup için ayırdediciliği incelenmiş, her bir testin maddelerinin güçlük dereceleri saptanmıştır.Ölçüt geçerliliğinin sınanmasında; VM, CO, VC ve PR testleriyle WISC-R'in Şifre alt testi ve Matematik, Türkçe, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi karne notları arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Yapı geçerliliği çalışmasında ise dört testin birbirleriyle korelasyon katsayıları ve test sonuçlarıyla yaşlar arasındaki ilişki hesaplanmıştır. Kullanıcılara fikir vermesi amacıyla ön norm olarak her yaş için her testin ortalama, standart sapma ve yüzdelik normları hesaplanarak, tablolar halinde sunulmuştur. Bu çalışma sonunda, Woodcock -Johnson Bilişsel Yetenek Testleri - R'ın 21 testi içinden Görsel Eşleme, Çizip Çıkarma, Görsel Tamamlama ve Resim Tanıma testlerinin güvenilir ve geçerli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract The purpose of this study is the adaptation of Visual Matching, Cross Out, Visual Closure, and Picture Recognition of the“Woodcock-Johnson Cognitive Ability Tests-R”which consists of 21 tests for Turkish children. The fact that WJ-R COG submits an ability profile which displays the weaknesses and strengths of the individual, instead of a single IQ score, and that the wide age range (2-90+) demonstrate the importance of the test in education. The importance attached to the adaptation of this test lies upon the fact that in our country there is not a tool of measurement which contains the above mentioned features. The sample population of the research consisted of 20 primary schools chosen from 15 districts of Istanbul, with a number of randomly chosen 990 students (495 girls - 495 boys), from first, second, third, fourth and fifth years. The tests were applied individually to all students. Computational analysis by means of SPSS (Statistical Package for Social Sciences) was applied to the results of the data. In order to test the reliability; the test-re-test technique was used for the coefficient of stability. Cronbach Alfa, Spearman-Brown, Guttman, item- total and item-remainder techniques were applied for coefficient of internal consistency and the standard error of the measurement was determined. For item analysis the item discrimination and the item difficulty of all items of each test for each age and all groups was analysed. The correlation between VM, CO, VC and PR tests as well as a Coding of WISC-R and the grades of the certain subjects (Mathematics, Turkish, Social Sciences and Science) for each student from his school report was examined to test criterion validity. For construct validity the correlation coefficient among the four tests and the relationship between the test results and the ages were determined.To inform the user, the mean, standard deviation and the percentile norms of each test for each age were calculated as a pre-norm and presented in the form of tables. As a conclusion, among the 21 tests of Woodcock-Johnson Cognitive Ability Tests-R, Visual Matching, Cross Out, Visual Closure and Picture Recognition tests have been proven reliable and valid for Turkish Children between the ages of 6 to 1 1.