Aydın ilinde 18 yaş altı evlenme isteği ile başvuran olguların değerlendirilmesi
Evaluation of people under the age of 18 WHO apply for the request of marriage in Aydin province
  1. Tez No: 646157
  2. Yazar: UĞUR ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde çocukların erken yaşta evlendirilmeleri sorunu dünyanın birçok ülkesinde karşımıza bir problem olarak çıkmaktadır.“Çocuk”ve buna bağlı olarak“erken evlilik”kavramlarının tanımları bölgelere göre farklılık gösterse de küresel ölçekte kabul edilen görüş; 18 yaş altını“çocuk”ve bu yaştan önce yapılan evlilikleri de“erken evlilik”olarak değerlendirmektedir. Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre; 1998'de %34.8 olan 18 yaşına kadar olan evlilikler, 2003'te %29.5, 2008'de %24.3, 2013'te %22 ve 2018'de %21 olarak saptanmıştır.Tüm dünyada 20-24 yaş grubunda olan kadınların % 36'sının 18 yaşın altında evlenen kişilerden oluştuğu görülmektedir. Erken yaşta evlendirilmiş ve düşük eğitim seviyesine sahip olan kadınlar, kendi çocuklarının eğitim hayatlarını da yarıda bıraktırıp, erken yaşta evlendirilmelerini sağlayarak kırılması zor bir kısır döngüyü oluşturmaktadır. Erken evlilikler; eğitimsizlik, anne ve çocuk ölümleri, üreme sağlığı problemleri, şiddet ve psikolojik sorunlar gibi ağır sonuçlara neden olmaktadır. Bu araştırma Aydın ilinden 01 Ocak 2007 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na başvuran olgular üzerinde yapılmıştır. 151 olgunun raporu incelendi. Olguların büyük bir kısmının (%86,8, n:131) ilköğretim mezunu olduğu, %90,7'sinin (n:137) örgün eğitime devam etmediği saptandı. Olguların %62,9'nun (n:78) cinsel ilişki veya cinsel istismar sonrası evlenmek için başvurduğu görüldü. Tarafımıza başvuru esnasında gebe olan ve anneleri de ilk doğumlarını 18 yaş ve altında yapanların oranı %20 (n:20) olarak saptandı. Gebe olan olgular ile annelerinin ilk doğum yapma yaşları arasında anlamlı fark olduğu saptandı. Dünyadaki birçok topluluk gibi ülkemizde de çocuk evlilikleri önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Açıkçası, sorunun yasal, politik, sosyal, ekonomik, sağlık ve eğitim dahil olmak üzere farklı yönlerini hedeflemek için çok yönlü stratejilere ihtiyaç vardır. Çocuk evliliği, hem doğum yapan hem de bu evliliklerden doğan çocukları etkileyen çok boyutlu, sıralı bir istismar olarak görülmelidir. Bu, kuşaklar arası istismarın önemli bir türüdür.
Özet (Çeviri)
Children marriage at an early age appears to be a problem in many countries of the world nowadays.Although the definitions of the concepts of“child”and“early marriage”differ according to regions, the opinion accepted on a global scale; A person under 18 years of age is considered as“child”and the marriages made before this age as“early marriage”. According to the Turkey Demographic and Health Survey; Marriages up to the age of 18, which was 34.8% in 1998, were 29.5% in 2003, 24.3% in 2008, 22% in 2013 and 21% in 2018.It is seen that 36% from the women of 20-24 age group worldwide constitute the people who get married under the age of 18. Women who are married at an early age and have a low level of education create a vicious circle that is difficult to break by leaving their children's education life in half and enabling them to get married at an early age. Early marriages cause severe consequences such as uneducation, maternal and child mortality, reproductive health problems, violence and psychological problems. This research was carried out on the patients who applied to Aydın Adnan Menderes University Hospital Forensic Medicine Department between January 01, 2007 and December 31, 2019 in Aydın.The report of 151 cases was examined.It was determined that most of the cases (86.8%, n: 131) were primary school graduates and 90.7% (n: 137) did not continue formal education.62.9% (n: 78) of the cases were found to apply for marriage after sexual intercourse or sexual abuse.The rate of those who became pregnant during their application and whose mothers gave birth at the age of 18 and under was 20% (n: 20).There was a significant difference between pregnant women and their mothers' first birth ages. Child marriage continues to be an important public health problem in our country and many other countries in the world.Obviously, multi-faceted strategies are needed to target different aspects of the problem, including legal, political, social, economic, health and education.Child marriage should be seen as a multidimensional, sequential abuse that affects both births and children born from these marriages.This is an important form of intergenerational abuse.