Seçici serotonin gerialım inhibitörü kullanımına bağlı cinsel işlevlerde bozulma gelişen ve gelişmeyen hastalar ile sağlıklı gönüllülerin melanokortin-4 reseptörü ve α - melanosit stimüle hormon düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of melanocortin-4 receptor and α - melanocyte stimulated hormone levels of healthy volunteers with patients who developed and did not develop impaired sexual function due to the use of selective serotonin reuptake inhibitor
  1. Tez No: 819696
  2. Yazar: SİMGE NUR KURT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİR ŞAFAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Selektif Serotonin Geri Alım İnhibitörleri (SSGİ) dünya geneline bakıldığında en fazla reçete edilen ilaçlardır. SSGİ'lerin cinsel işlevlerde bozulma (CİB) yaptığı çalışmalarda gösterilmiştir. Cinsel yan etkiler nedeniyle ilaç bırakma oranları azımsanamayacak kadar yüksektir. SSGİ'lerin CİB'e nasıl neden oldukları ile ilgili görüşler çoğunlukla dopamin, serotonin ve noradrenalin ile ilişkilidir. Son dönemde hayvanlarda yapılan çalışmalarda pigmentasyon, enerji homeostazı ve cinsel fonksiyon dahil olmak üzere olağanüstü çeşitli fizyolojik fonksiyonlarda görev alan melanokortin ailesi üyelerinden Melanosit Stimüle Hormon (α-MSH) ve Melanokortin-4 reseptörü (MCR4) serotonin ve CİB ile ilişikli olduğu saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı insanlarda SSGİ kullanımına bağlı CİB gelişen (SSGİ-CİB (+)) ve gelişmeyen (SSGİ-CİB (-)) hastalarla sağlıklı gönüllülerin ile α-MSH ve MCR4 düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran SSGİ kullanımına bağlı CİB gelişen 52, gelişmeyen 40 hasta, 49 sağlıklı gönüllü çalışmaya alınmıştır. Yönlendirilen hastalarla yapılan değerlendirme görüşmesinde sosyodemografik veri formu, cinsel öykü formu, DSM 5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID 5-CV), Psikotrop İlişkili Cinsel İşlev Bozukluğu (PİCİB), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği, Beck Depresyon ve Anksiyete Ölçeği uygulandı. Cinsel öykü ve PİCİB ölçeğine göre SSGİ ilişkili CİB olup olmadığına göre hasta grupları oluşturuldu. Bulgular: SSGİ-CİB (+) grupta α-MSH ve MCR4 düzeyleri SSGİ-CİB (-) ve kontrol grubuna göre daha düşüktü. Kontrol grubunun ortalama MSH değeri SSGİ-CİB (+) hasta grubunun MSH değeri ortalamasından anlamlı olarak yüksek saptandı kontrol grubunun ortalama MCR4 değeri SSGİ-CİB (+) hasta grubunun MCR4 değeri ortalamasından anlamlı olarak yüksek saptandı. Kontrol grubunun ortalama MCR4 değeri SSGİ-CİB (-) hasta grubunun MCR4 değeri ortalamasından anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç: SSGİ kullanıma bağlı gelişen CİB olan katılımcıların α-MSH ve MCR4 düzeylerinin SSGİ kullanıp CİB geliştirmeyen ve psikotrop kullanımı olmayan cinsel açıdan sağlıklı gönüllülerden düşük olması SSGİ'lerin CİB bu yolak üstünden yapabileceği ve hatta cinsel işlev bozukluğu tanısı aldıracak düzeyde bozulma olmasa bile SSGİ'lerin α-MSH ve MCR4 düzeylerini düşürdüğü düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Selective Serotonin Reuptake Inhibitors (SSRIs) are the most prescribed drugs worldwide. Studies have shown that SSRIs cause sexual dysfunction (SD). Discontinuation rates due to sexual side effects are very high. Views on how SSRIs cause SD are mostly related to dopamine, serotonin, and noradrenaline. In recent studies in animals, Melanocyte Stimulating Hormone (α-MSH) and Melanocortin-4 receptor (MCR4), which are members of the melanocortin family that are involved in an extraordinary variety of physiological functions, including pigmentation, energy homeostasis and sexual function, have been found to be related to serotonin and SD. The aim of this study is to examine the relationship between α-MSH and MCR4 levels in humans with and without (SSRI-SD (+)) and healthy volunteers with and without (SSRI-SD (-)) SD due to SSRI use. Materials and Methods: 52 patients who developed SD due to SSRI use, 40 patients who did not, and 49 healthy volunteers who applied to the Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital psychiatry outpatient clinic were included in the study. Sociodemographic data form, sexual history form, Structured Clinical Interview for DSM 5 (SCID 5-CV), Psychotropic Related Sexual Dysfunction (PICIB), Arizona Sexual Experiences Scale, Beck Depression and Anxiety Inventory were used in the evaluation interview with the referred patients. Patient groups were formed according to whether there was SSRI-related SD according to the sexual history and PICI scale. Results: α-MSH and MCR4 levels were lower in the SSRI-SD (+) group than in the SSRI-SD (-) and control groups. The mean MSH value of the control group was found to be significantly higher than the mean MSH value of the SSRI-SD (+) patient group, and the mean MCR4 value of the control group was found to be significantly higher than the mean MCR4 value of the SSRI-SD (+) patient group. The mean MCR4 value of the control group was found to be significantly higher than the mean MCR4 value of the SSRI-SD (-) patient group. Conclusion: The α-MSH and MCR4 levels of participants with SD due to SSRI use are lower than those of sexually healthy volunteers who use SSRI but do not develop SD and do not use psychotropic drugs. It is thought to reduce the levels of MSH and MCR4.