Afganistan'dan göçe etki eden jeopolitik faktörlerin analizi
Analysis of geopolitical factors affecting migration from Afghanistan
- Tez No: 974972
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZEY, DOÇ. DR. ALİ OSMAN KOCALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Coğrafyası ve Jeopolitiği Ana Bilim Dalı
Özet
Göç çalışmaları, hususen II. Dünya Savaşı sonrasında gelişen akademik bir disiplin olmuştur. Dünyadaki mevcut durumda, sosyal, ekonomik ve politik koşullar altında farklı ülkelerden ve farklı etnik gruplardan yoğun göçler gerçekleşmektedir. Bu da, göç modelini karıştırmıştır. Ve göç belirli amaç ve hedeflere dayanmaktadır ve bu eğilim dünyada artmıştır. Göç, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, sosyal bilimler, ekonomiden sosyolojiye kadar çok disiplinli ve çok boyutlu bir çalışma alanını kapsamaktadır. Göçün coğrafi boyutunda rol ve coğrafi konum, ülkelerin jeopolitiğini etkileyen temel sabit faktör olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle ülkelerin coğrafi konumlarının belirlenmesi jeopolitik çalışmalarda etkilendi. Bu tezde göçün jeopolitik faktörlerini siyasî coğrafya bağlamında incelemeye çalışılmıştır. Kırk yılı aşkın bir süredir savaş, çatışma ve şiddetin devam ettiği Afganistan'da göçün en önemli nedenlerinden biri savaş ve güvensizliktir. Şimdiki Afgan göç hareketinden bahsetsek; Afganistan en fazla göçmene sahip ülkedir ve bu göçler Afganistan'daki insan kaynaklarının erimesine neden olmuştur. Savaş felaketi, güvensizlik ve işsizlik gençleri ülkelerini terk etmeye zorlamakla beraber güvenlik sorunları nedeniyle de devam eden savaşlar, Afgan halkının göçünü önemli bir özelliğe sürüklemiştir. Siyasî ve güvenlikle ilgili gelişmeler halkın inançsızlığını artırmış ve halktan mağdurlar almıştır. Savaşın devam etmesi ekonomik ve kültürel Temelleri yıkmış öte yandan, komşu ülkelerin müdahalesi de ülkede etnik farklılıklara neden olmuştur. Bu sebepten günümüz nesli ya göçler ülkesinde büyümüş ya da belirsiz bir gelecek umuduyla ülke içinde yaşamayı sürdürmektedir. Afgan halkının en büyük sorunu Taliban, İŞİD ve El-Kaide tarafından tehdit ediliyor olmaları. Anti-insancıl faaliyetlerin iç ve dış ağları tarafından desteklenmekte ve Afgan vekil savaş seçmiştir. Bunların hepsi göçle rezonansa giren jeopolitik faktörlerdir. Bugün Afganistan, Suriye'den sonra dünyanın en büyük ikinci göçmen ülkesidir. Bu konuyla ilgili olarak, Türkiye'de İstanbul'da da Afgan mültecilerin fırsatları ve zorlukları üzerine bir anket incelenerek sonuçları not edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF GEOPOLITICAL FACTORS AFFECTING MIGRATION FROM AFGHANISTAN Immigration studies are an academic discipline that developed especially after World War II. In the current situation in the world, extensive migrations of different ethnicities and from different countries take place under social, economic and political conditions, which has complicated the pattern of migration. Migration is based on specific goals and objectives, and this trend has increased in the world. Migration encompasses a multidisciplinary and multidisciplinary field of study from international relations, political science, social sciences and economics to sociology. In the geographical dimension of migration, the role and geographical location are considered as the main constant factor influencing the geopolitics of countries. Therefore, identifying the geographical location of countries is the first step in geopolitical studies. The growth of the world's population and the geopolitical, security, and tension factors between countries have been attempted. In this dissertation, I have tried to study the geopolitical factors of migration in the context of political geography. One of the most important causes of migration is war and insecurity in Afghanistan, which has been plagued by more than three or four decades of war, conflict and violence. In this study we focus to the current Afghan migration movement. Afghanistan has the largest number of migrants, and these migrations have led to decrease the human resources in Afghanistan. The catastrophe of war, insecurity and unemployment has forced young people to flee their country. Continuing wars and security issues have been an important reason for Afghan people's migration. Political and security conflicts have increased the disbelief of the people and have taken victims from the people. The continuation of the war has destroyed the economic and cultural foundations. On the other hand, the intervention of neighboring countries has caused ethnic differences in the country. New generation have grown up in land of immigration or are living inside their country hoping for a vague and unknown future. The biggest problem for the Afghan people is that the Taliban, ISIS and al-Qaeda are threatening them. Which are supported by internal and external networks of anti-humanitarian activities and have chosen the Afghan proxy battlefield? The reason for migration in Afghanistan is due to the complexity of the security and political situation in the country. On the other hand, mass killings, explosions, suicides, and kidnappings in big cities kill hundreds of civilians and soldiers every day. These are all geopolitical factors that have resonated with migration. Today, Afghanistan is the second-largest migrant country in the world after Syria. Based on this issue, a sample of the opportunities and challenges of Afghan refugees has also been examined and evaluated in Istanbul, Turkey, and explained and noted its results. ra doldurulacaktır