Grafik tasarımda illüstrasyon ve resim sanatı ilişkisi açısından sessiz resimli kitapların incelenmesi
Investigation of wordless picture books in terms of the relationship between illüstration and art of painting in graphic design
  1. Tez No: 646195
  2. Yazar: İNCİ ELBİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, sessiz resimli kitap türü, grafik tasarımda illüstrasyon ve resim sanatının tarihsel, biçimsel ve içeriksel olarak ilişkisi çerçevesinde incelenmiştir. Bu inceleme içerisinde sessiz resimli kitapların temel unsuru olan illüstrasyonun tanımı ve tarihçesi ile kitabın tarihi de detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Sessiz resimli kitaplar, anlatılmak istenenin, okuyucuya açıklayıcı bir metne gerek duyulmadan, sıralı görseller aracılığıyla aktarıldığı kitaplardır. Kitapların temel unsurları olan başlık, yazar adı ve diğer künye bilgileri haricinde yazılı öge barındırmayan bu kitaplar, daha önceleri resimli kitap başlığı altında incelenirken, 1970‟lerden itibaren başlı başına bir tür olarak anılmaya başlamıştır. Yalnızca illüstrasyonlar kullanarak görsel dil yoluyla mesaj iletimindeki etkinliğin en yoğun olarak görüldüğü bir kitap türü olan sessiz resimli kitaplar, görsel okumadan keyif alan tüm insanlara hitap eder. Bunun yanında çeşitli yaş grubunda, farklı dili konuşan ya da okuma-yazma bilmeyen veya bu konuda güçlük çeken kişiler için de eğitici ve eğlenceli araçlardır. Bu yönleriyle sessiz resimli kitaplar, evrensel eserlerdir denilebilir. Çizgi, leke, biçim, perspektif, kompozisyon, malzeme ve teknik gibi unsurlar görsel anlatımın temelidir. Sessiz resimli kitapların görsel algıya hitap edebilmesi bu unsurların doğru kullanımıyla sağlanır. Çalışmada, sessiz resimli kitapların yaratım sürecinde dikkate alınması gereken resimsel ve tasarımsal ögeler anlatılarak örneklerle desteklenmiştir. 20. yüzyılda gelişmeye başlayan ve hızla yaygınlaşmaya devam eden sessiz resimli kitaplar, görselliğin yükselişte olduğu günümüz dünyasında günden güne artan örnekleriyle dikkat çekmeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, silent picture book genre has been examined within the framework of historical, formal and contextual relationship between illustration and art of painting in graphic design. In this research, the definition and history of illustration, which is the basic element of silent picture books, and the history of the book are explained in detail. Silent picture books, are the books in which the narration is conveyed to the reader through sequential visual images without the need for an explanatory text. These books, which do not contain any written elements other than the basic elements of the books like title, author name and other imprint information, were previously examined under the title of picture books, and since 1970s, they became a genre in their own. Silent picture books, which are the types of books where the effectiveness of message transmission using only illustrations through visual language is the most intense, appeal to all people who enjoy visual reading. They are also educational and entertaining tools for people of different age groups, who speak different languages, or the ones who do not know or have difficulty in reading and writing. It can be said that silent picture books in these aspects are universal works. Elements such as line, stain, form, perspective, composition, material and technique are the basis of visual expression. The ability of silent picture books to appeal to visual perception is provided by the correct use of these elements. In this study, pictorial and design elements that should be taken into consideration during the creation process of silent picture books, are explained and supported with examples. The silent picture books, which started to develop in the 20th century and continued to spread rapidly, will continue to attract attention with their increasing examples in today's world where visuality is on the rise.