Gerilla sanatı, gerilla reklam ve gerilla pazarlama ilişkisi
Guerilla art, guerilla advertising and guerilla marketing relationship
  1. Tez No: 646194
  2. Yazar: BETÜL HACIBEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Görselliğin öneminin arttığı günümüzde bir görsel iletişim şekli olarak gerilla sanatı aktivitelerinin insanlarda ilgi uyandırdığı görülmektedir. Gerilla sanatı yaratıcı, sıra dışı ve etkileyici olma özelliğiyle reklam ve pazarlama sektörünün ilgisini çekmiş ve bu alanda kullanılmaya başlamıştır. Günümüz işletmeleri rekabet ortamında konumlanabilmek, ürünlerini hedef kitleye tanıtabilmek, duyurabilmek ve onlarda kalıcı bir iz bırakabilmek için gerilla pazarlama ve gerilla reklamcılık uygulamalarına yönelmişlerdir. Bu çalışmada Türkiye'de yeni yeni yer verilmeye başlanan gerilla reklamlarının sanat, tasarım ve pazarlamayı içerecek şekilde uygulama ve teorik açıdan incelenmesi ve uygulanacak anket çalışmasıyla Türk toplumunda“gerilla reklam”algısının ne düzeyde olduğu hakkında yüzdesel verilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda; çalışmanın literatür bölümünde sırasıyla gerilla sanatı, gerilla reklam ve gerilla pazarlama kavramsal açıdan incelenmiş, bu üç kavramın Türkiye'deki durumu ve aralarındaki ilişki ortaya konmuştur. Çalışmanın uygulama bölümünde ise Türk toplumundaki gerilla reklam algı düzeyini belirlemek maksadıyla 10 adet gerilla reklam görseli üzerinden oluşturulan bir ölçek İstanbul ili Avrupa yakasında 20-46 yaş aralığında üniversite ve üstü mezun olanlardan kolayda örneklem yöntemiyle seçilen 105 kişiye uygulanmıştır. Araştırma kapsamında her bir reklam için katılımcıların“verdiği cevaplar”ile hazırlanan reklamın tüketicide oluşturmak istediği etki doğrultusunda“beklenen cevaplar”karşılaştırılmıştır. Buna göre katılımcıların çoğunluğu (yarıdan fazlası) 10 reklamın 4'ünü beklendiği şekilde algılamış, geri kalan 6 reklam ise katılımcıların çoğunluğunda beklenenden farklı şekilde algılanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür ışığında yorumlanarak araştırma sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that guerrilla art activities as a form of visual communication attract people's attention today. Guerrilla art has attracted the attention of the advertising and marketing sector with its creative, extraordinary and impressive characteristics and has started to be used in these fields. Today's businesses have turned to guerilla marketing and guerilla advertising practices in order to be positioned in a competitive environment, to introduce their products to the target audience and to leave a permanent mark on them. The aim of this study; guerrilla advertising yet started in Turkey is examined in terms of design, art and marketing. In addition, to obtain percentage data about the level of guerrilla advertising perception in Turkish society through a survey. In this direction, in the literature section,“guerrilla art”,“guerrilla advertising”and“guerilla marketing”are examined conceptually. Besides, the status of these three concepts in Turkey and the relationship between them are explained. In the application, in order to determine the guerrilla advertising perception level in Turkish society, a scale consisting of 10 guerrilla-advertising images was applied to 105 people from 20-46 years old university and over graduates in the European side of Istanbul. Within the scope of the research, the responses of the participants for each advertisement were compared with the expected responses according to the effect that the advertisement wanted to create on the consumer. The majority (more than half) of the participants perceived 4 of the 10 advertisements as expected, while the remaining 6 advertisements were perceived differently than expected by the majority of the participants. The findings of the research were interpreted in the light of the literature and the results of the research were evaluated.