Hastane çalışanlarının tıbbi atık bilgi düzeylerinin incelenmesi özel bir sağlık grubu örneği
Examination of meical waste knowledgelevels of hospital workersexample of a private health group
  1. Tez No: 646199
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde; hastane çalışanlarının tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve depolanmasına ilişkin bilgi düzeylerinin incelenerek hastane atıklarına yönelik tutum ve davranışlarının tespit edilmesi, atıkların kaynağında ayrıştırılmasına verilen önemin görülmesi, sağlık tesislerinde atıkların kaynağında ayrıştırmasının alışkanlık haline gelinmesine destek olunması, atık miktarının azaltılmasının sağlanması amaçlanmıştır. Araştırma için daha önce bu alanda yapılmış akademik araştırmaların yanı sıra literatürde bulunan kitap, dergi ve yayınlardan yararlanılmış, Resmi Gazetede farklı tarihlerde yayımlanarak yürürlüğe giren ilgili yönetmelik ve kanun maddelerine yer verilmiştir. Akademik araştırmalar için yurt içinde ve yurt dışında yapılan çalışmalar incelenmiş, araştırmada kullanılan anket sonucunda ulaşılan bulgular ile diğer araştırmalarda ulaşılan sonuçlar karşılaştırılmıştır.Çalışma sonucunda Tıbbi Atık Yönetmeliklerinin uygunluğu ile uygulamada karşılaşılan zorluklar ve farklılıklar tespit edilerek atık yönetim sürecinde yaşanan aksaklıkların ortaya çıkarılması amaçlanmış, alınması gerekli düzeltici tedbirler ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is; to examine the level of knowledge of hospital healthcare workers regarding the collection, transportation and storage of medical wastes, to measure their knowledge about hospital wastes and to determine their behavior, o determine whether they have received training on medical wastes, to find out what kind of training they have received if they have received training, and finally to determine their differences in their practices by revealing their level of knowledge on medical waste collection process and medical waste disposal. It is considered that the study will be useful in revealing the knowledge levels of all personnel involved in the medical waste management process of health institutions, identifying training need areas and supporting efforts to reduce costs by contributing to the proper separation in the medical waste process.In the thesis; concepts of waste and medical waste, classification of medical waste, health institutions producing medical waste, legal regulations, medical waste management, storage and disposal methods of medical wastes are included.