Hastane çalışanlarının tıbbi atıklar konusunda (toplanması, taşınması, muhafazası) bilgi düzeylerinin incelenmesi: İzmir İli Urla Devlet Hastanesi örneği
Assessment of hospital staffs knowledge (collecting, transferringandstocking) about medical waste: Example of Urla state Hospital in İzmir
  1. Tez No: 471560
  2. Yazar: HAKİ GÖKHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAKİZE YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tıbbi atıklar, sağlık birimlerinde işlemler sırasında ortaya çıkan kesici, kan, vücut parçaları, kimyasallar, ilaçlar, tıbbi cihazlar ve radyoaktif materyallerdir. Tıbbi atıklar çevre ve insan sağlığı açısından tehlike arz etmektedir. Günümüzde ülkemizin de dahil olduğu ortak problemlerden birisidir. Sağlık kuruluşlarında tıbbi atık nüfusun artması, yaşlanması ve kronik hastalıkların da giderek artmasıyla beraber her geçen yıl daha fazla miktarda artmaktadır. Bununla birlikte sağlık kuruluşlarının faaliyetleri sonucu oluşan tıbbi atıklar ile bu atıkların üretildikleri yerlerde ayrı toplanması, sağlık kuruluşu içinde taşınması, geçici depolanması ve tıbbi atık işleme tesisine taşınması ilişkin çalışanların bilgilendirilmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışma, İzmir Urla Devlet Hastanesi çalışanlarının tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve depolanmasına dair bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacı ile yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan 170 sağlık çalışanına anket uygulanmış, elde edilen cevapların analizleri IBM SPSS 23.0 programı aracılığı ile yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi neticesinde katılımcıların,%95,83 oranında tıbbi atık konusunda eğitim almışlardır. Katılımcıların önemli bir kısmı (%95,63) tıbbi atıklar konusunda alınan eğitimin, kurum içi eğitim yoluyla alındığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Health care waste is a by-product of health care thatin cludessharps, non-sharps, blood, bodyparts, chemicals, pharmaceuticals, medical devices and radioactive materials. Medical wastes are dangerous for environment and human health. Is one of the common problems of developing countries where our country is now included.It is important to in for mthe health care institutions regarding the collection of medical wastes resulting from the activities of the health institutions and the places where the sewastesare produced, transportation with in the health facility, temporary storage and transportation to the medical waste treatment facility. This observation aldescriptive studyin order to carried out to demon strate their distinctattri but esregarding health care waste collection and disposal.170 staffs were included in the study. Data were collected by question naire The data were analyzed byusing IBM SPSS 23.0 package program. 95,83 %of health Professional sparticipating in the study have receivedt raining about medical waste 95,63% of them as a part of in-service training.