Üniversite Hastanesi mikrobiyoloji laboratuvarında atık oluşumu ve karakterizasyonun incelenmesi
Investigation of waste generation and characterization in hospital microbiology laboratory
- Tez No: 761361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde üniversite hastanesi tıbbi mikrobiyoloji laboratuvarında oluşan atık türleri ve oluşumları yerinde incelenmiştir. Tıbbi mikrobiyoloji laboratuvarında oluşan atıklar (tıbbi atıklar, kesici atıklar, sıvı atıklar, evsel atıklar ve ambalaj atıkları) 45 gün boyunca tartılmıştır. Laboratuvarda bulunan bakteriyoloji, parazitoloji, seroloji, mikoloji, moleküler mikrobiyoloji ve mikobakteriyoloji birimlerinde tartım sonuçlarına göre minumum, maksimum ve ortalama atık miktarları belirlenmiştir. Buna göre tıbbi mikrobiyoloji laboratuvarında sırasıyla %52 evsel atık , %26 sıvı atık, %10 evsel atık, %9 ambalaj ve % 3 kesici atık oluşmuştur.Yapılan gözlemler sırasında en yoğun çalışılan ve en çok atık oluşumun görüldüğü birimler bakteriyoloji ve seroloji birimleri olmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde hastane çalışanlarının atık yönetimine ilişkin bilgi düzeylerinin araştırılması amacıyla anket çalışması yürütülmüştür.Araştırmanın evrenini İstanbul'un Fatih ilçesine bağlı olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hastanesinde görevli olan (N=304) sağlık çalışanı oluşturmaktadır.. 304 sağlık çalışanının çalışmış oldukları bölümlere göre sayıları ise dahili bilimler 98, cerrahi bilimler 78, laboratuvar 55 ve diğer birimlerde çalışan ise 56'dır. Araştırmada kullanılan materyal, veri toplama aracı olan anket formlarından sağlanmıştır. Bu kapsamda bireylerin tıbbi, atık, tehlikeli atık ve laboratuvar atıklarına ilişkin atıkların özellikleri, toplanması ve depolanması ile ilgili bilgi düzeyleri gözlemlenmiştir. Bireylerin verdikleri yanıtlar incelendiğinde atıkların türü, toplanması, geçici depolanmasına ait bilgi düzeylerinin yeterli düzeyde olmadığı ve bu nedenle bireylerin eğitimler ve seminerlerle bilgilendirilmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work consists of two parts. In the first part, the waste types and formations formed in the medical microbiology laboratory of the university hospital were examined on site.. The wastes generated in the medical microbiology laboratory (medical wastes, cutting wastes, liquid wastes, household wastes and packaging wastes were weighed for 45 days. The minimum, maximum and average waste amounts were determined according to the weighing results in the bacteriology, parasitology, serology, mycology, molecular microbiology, microbacteriology and tuberculosis units located in the laboratory. According to this, 52% domestic waste, 26% liquid waste, 10% domestic waste, 9% packaging and 3% cutting waste were formed in the medical microbiology laboratory.Bacteriology and serology units were the most intensively studied units during the observations and the most waste formation was observed. In the second part of the study, a survey was conducted to investigate the level of knowledge of hospital employees about waste management.The universe of the research consists of health workers (N=304) working at Istanbul University Cerrahpaşa Hospital, which is connected to Fatih district of Istanbul.. the number of 304 health workers according to the departments they have worked in is 98 internal sciences, 78 surgical sciences, 55 laboratories and 56 working in other units. The material used in the research was provided from the questionnaire forms, which are the data collection tool. In this context, the knowledge levels of individuals regarding the characteristics, collection and storage of medical, waste, hazardous waste and laboratory wastes were observed. When the answers given by the individuals were examined, it was concluded that the level of knowledge about the type, collection and temporary storage of waste was not sufficient and therefore it would be appropriate to inform the individuals through trainings and seminars.