Kentsel afet yönetim planının hazırlanması 'Bitlis örneği'
Preparation of disaster management plan 'example of Bitlis'
  1. Tez No: 646204
  2. Yazar: KEREM ORUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Afetler, kitlesel can ve mal kayıplarına sebep olmakta ve bunların büyük bir bölümü insanların kontrolü dışında oluşmaktadır. Afetler bir anlamda doğal çevrenin yıkımı olmakla beraber ortaya çıkardığı sonuçlar açısından önlem alınma zorunluluğu bulunan olaylardır. Afet risklerinin minimum seviyede tutulabilmesi için afet yönetim planlaması uygulanmaktadır. Bu planlama zaman içerisinde gelişmekte ve süregelen bir süreç olup ayrıntılı risk yönetim ilkelerini içermekte ve özellikle yerel bazda kurumsal ve stratejik planlama aşamaları ile bir bütünlük arz etmektedir. Ülkemiz, afetlerin sıkça yaşandığı ve bunların sonucunda önemli can ve mal kayıpların olduğu bir coğrafya üzerinde yer almaktadır. İnsan yaşamının kesintiye uğramaması için afet risklerin belirlenerek, afet öncesi, anı ve sonrasında yönetilmesi modern afet yönetiminin bir gereğidir. Ülkemizde hem ulusal, hem bölgesel hem de yerel bazda bu planlama süreci farklı kurumların karşılıklı koordinesi ile yürütülmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, Doğu Anadolu Bölgesinde stratejik bir geçiş konumu bulunan ve farklı afetlerin sıklıkla yaşandığı Bitlis ili örnek olarak seçilmiştir. Tez çalışması kapsamında afet yönetim planlaması ile ilgili terimler hakkında bilgiler verilmiştir. Ülkemizdeki afet yönetiminin iş ve işleyişi belirtilerek, Bitlis ili özelinde afet yönetim planlama süreci hakkında bilgiler verilmiştir. Tez çalışması kapsamında Bitlis ilinin afet riskleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disasters cause mass life and property losses and a large part of them occur outside the control of people. Disasters, in a sense, are the destruction of the natural environment, but also they are events that have to been taken precautions in terms of their results. Disaster management planning is implemented to keep disaster risks to a minimum. This planning is developing and continuing in time, it contains detailed risk management principles and it is integrated with institutional and strategic planning stages especially on local basis. Our country is located on a geography where disasters occur frequently and as a result of which there are significant loss of life and property. It is a requirement of modern disaster management to identify and manage disaster risks before, during and after the disaster so that human life is not interrupted. In our country, this planning process is carried out on a national, regional and local basis with the mutual coordination of different institutions. As part of this thesis, the province of Bitlis, which has a strategic transition location in the Eastern Anatolia Region and where different disasters are frequently experienced, has been chosen as an example. Within the scope of the thesis, information is given about the terms related to disaster management planning. By indicating the work and operation of disaster management in our country, information about disaster management planning process in Bitlis province is given. Within the content of the thesis, detailed information about the disaster risks of the province of Bitlis is presented