Sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeyleriyle iç girişimcilik algıları arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Özel bir hastane grubu örneği
Healtcare professionals with burnout levels internal entrepreneurship perceptions examining the relationships between: A special hospital group example
  1. Tez No: 646239
  2. Yazar: FEYYAZ AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeyleri ve iç girişimcilik algıları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Literatür araştırması yapıldığında, tükenmişlik düzeyi ve iç girişimcilik algısı konusunda birçok araştırma yapıldığı görülmektedir. Ancak her ikisinin birlikte ele alındığı sağlık sektöründe yapılan araştırma sayısı oldukça azdır. Bu araştırmayla birlikte ortaya çıkan bulguların literatürdeki bu eksikliğin giderilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın örneklemini özel bir hastane grubundan kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiş 360 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Elde edilen bulgular t-testi, Pearson korelasyon ve ANAVO istatistiksel analiz test yöntemleriyle incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, tükenmişlik düzeyi ve iç girişimcilik algısı arasında negatif yönlü (p=-0.508) orta düzeyde anlamlı bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. İç girişimcilik algıları yüksek olan çalışanlarda tükenmişlik durumlarının düşük olduğu belirlenmiştir. Demografik değişkenler açısından ise tükenmişlik ve iç girişimcilik davranışlarının bazı alt boyutlarında anlamlı olarak farklılaştığı, bazı alt boyutlarında ise istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşma olmadığı bulunmuştur. Cinsiyete göre tükenmişliğin alt boyutu olan kişisel başarı hissi ve iç girişimciliğin alt boyutu olan risk alma alt boyutuna göre anlamlı farklılaşmalar olmuştur. Medeni durum göre ise duygusal tükenme alt boyutunda anlamlı olarak bir farklılaşma olmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular farklı araştırma sonuçlarıyla desteklenmiştir. Araştırmada literatüre katkı sağlayacak sonuçlar elde edilmiştir. Çalışma sonucunda öneri olarak örgütler çalışandan istediğini çalışan yaptığında sonuçlar üzerinden beklenti oluşturması gerekmekte olup örgüt kaynaklarına ulaşma noktasında çalışanlara erişilebilir ve kullanılabilir bir ortam hazırlamalıdır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to examine the relationship between burnout levels of healthcare professionals and the perception of internal intrepreneurship. When the literature is researched, it is seen that many researches have been done on burnout level and perception of internal intrepreneurship. However, the number of researches in the health sector, where both are discussed, is small. It is thought that the findings that will emerge with this research will contribute to overcoming this shortcoming in the literature. The sample of the study consists of 360 healthcare workers selected from a private hospital group with easy sampling method. The findings were analyzed by t-testi, Pearson correlation and ANAVO analysis methods. According to the findings, a moderately negative relationship (p = -0.508) was found between burnout level and internal intrepreneurship perception. In terms of demographic variables, burnout and internal entrepreneurship behaviors were found to differ significantly in some sub-dimensions, while in some sub-dimensions there was no statistically significant difference. There were significant differences in sense of personal accomplishment, which is the sub-dimension of burnout by gender, and the risk-taking sub-dimension, which is the sub-dimension of internal intrepreneurship. There was a significant difference between the emotional exhaustion sub-dimension according to marital status. According to the working year, there has been a significant difference between the innovation sub-dimension of internal intrepreneurship. The findings obtained from the research were supported by different research results. The research has obtained results that will contribute to the literature, and when organizations do what they want from the employee, they need to create expectations based on the results and they should prepare an accessible and usable environment for the employees to reach the organizational resources.