Duygusal yeme, depresyon ve stresin beslenme durumu üzerine etkisi
The effect of emotional eating, depression and stress on nutritional status
  1. Tez No: 646240
  2. Yazar: MERVE BETÜL KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. DUYGU SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada yetişkin bireylerde duygusal yeme, depresyon ve stresin beslenme durumu ve antropometrik ölçümler üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma etik kurul onayı aldıktan sonraki 6 ay içinde (Kasım 2018- Mayıs 2019 ) Mezura Sağlıklı Beslenme ve Danışmanlık Ltd. Şti'ye ilk kez başvuran, kliniğe başvuru sürecinde herhangi özel bir diyet listesine bağlı olarak beslenmeyen ve çalışmaya katılmayı kabul eden, 19-65 yaş arası 106 (69 kadın, 37 erkek) birey ile yürütülmüştür. Katılımcılara uygulanan anket formu beş bölümden oluşmaktadır. Anketin ilk bölümünde demografik bilgiler, ikinci bölümünde genel sağlık durumunu ve antropometrik ölçümleri değerlendirmeye yönelik bilgiler yer almaktadır. Beslenme durumlarını belirlemek için bir günlük besin tüketim kaydı, depresyon ve stres durumlarını değerlendirebilmek için Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği, duygusal yeme durumlarını değerlendirebilmek içinse Hollanda Yeme Davranışı Anketi uygulanmıştır. Depresyonu ve stresi olan ve olmayan katılımcıların antropometrik ölçümleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (p>0.05). Erkek katılımcılarda depresyon puanı ile beden kütle indeksi (BKİ) değeri (r= -0.38) ve bel çevresi (r= -0.34) arasında negatif yönde, orta düzeyde istatistiksel açıdan anlamlı ilişki saptanmıştır (p0.05), erkek katılımcılarda bu ilişkinin orta seviyede (r= 0.38), genel popülasyona ve kadınlara oranla daha güçlü, olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of emotional eating, depression and stress on nutritional status and anthropometric measurements in adult individuals. The study was carried out on 106 individuals (69 woman, 37 man) who applied to Mezura Healthy Nutrition and Consulting Ltd. for the first time in 6 months after receiving the approval of the ethics committee (November 2018- May 2019), who were not fed on any special diet list during the application process to the clinic, and who were between 19-65 years of age. The questionnaire form applied to the participants consists of five sections. The first part of the survey includes demographic information, and the second part includes information on evaluating the general health status and anthropometric measurements. A one-day food consumption record was used to determine nutritional status, the Depression, Anxiety and Stress Scale were used to evaluate depression and stress, and the Dutch Eating Behavior Questionnaire was used to evaluate emotional eating states. There was no statistically significant difference between the anthropometric measurements of participants with and without depression and stress (p> 0.05). Only in male participants; A moderate, statistically significant correlation was found between the depression score and body mass index value (r = -0.38) and waist circumference (r = -0.34) (p 0.05), this relationship was found to be moderate (r = 0.38) in male participants, stronger than the general population and women.