Son dönem böbrek yetmezliği hastalarının beslenme durumunu değerlendirmede kullanılan tarama testlerinin, hastaların besin tüketimleri, biyokimyasal kan parametreleri ve bazı antropometrik ölçümlerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on the relati̇onshi̇p between the screeni̇ng tests usi̇ng i̇n assessi̇ng the nutri̇ti̇onal status of end-stage renal pati̇ents, and the food consumpti̇ons, bi̇ochemi̇cal blood parameters and some anthropometri̇cs of the pati̇ents
  1. Tez No: 646238
  2. Yazar: TUĞÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nefroloji, Nutrition and Dietetics, Nephrology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma ile son dönem böbrek yetmezliği olan hemodiyaliz hastalarının beslenme durumunu değerlendirmede kullanılan tarama testleri ile besin tüketimleri, biyokimyasal kan parametreleri ve bazı antropometrik ölçümlerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Antalya ili merkezinde yer alan Akdeniz Üniversite Hastanesi Nefroloji Kliniği'ne, Kasım 2018-Nisan 2019 tarihleri arasında yatan hemodiyaliz uygulaması alan, 18-90 yaş arası, 40'ı kadın (%36.4), 70'i erkek (%63.6) olmak üzere 110 gönüllü hemodiyaliz hastası ile yürütülmüştür. Hastalara demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, hastalığa dair bilgiler, biyokimyasal bulgular ve beslenme durumunu değerlendirmede kullanılan Nütrisyonel Risk Taraması 2002 (NRS 2002), Malnütrisyon Universal Tarama Aracı (MUST), Subjektif Global Değerlendirme (SGD) tarama testleri uygulanmıştır. Hastaların besin tüketim kaydı günlük olarak (üç gün) izlenmiştir ve antropometrik ölçümlerden boy uzunluğu, vücut ağırlığı, kuru ağırlığı ve bel çevresi araştırmacı tarafından alınmıştır. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 55.31±18.99 yıldır. Beden kütle indeksi (BKİ) sınıflamasında, hastaların %16.4'ü zayıf, %37.2'si normal, %31.9'u hafif şişman ve %14.5'inin şişman olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to research and analyse the relationship between the screening tests using in assessing the nutritional status of hemodialysis patients with renal failure, and their food consumptions, biochemical blood parameters and some anthropometrics. The study was performed with 110 volunteer in-patients who were hospitalized between the dates of November 2018 and April 2019, in the Nephrology Clinic of Akdeniz University Hospital in Antalya city center, and underwent hemodialysis in this Clinic. Those patients are between 18-90 years old, and 40 of them are women (36.4%) and 70 of them are men (63.6%). The patients were asked their demographical qualifications, information on the disease, dietary habits, biochemical findings. Then, Nutritional Risk Screening 2002 (NRS 2002), Malnutritional Universal Screening Tool (MUST) and Subjective Global Assessment (SGD) as screening tests using in assessing the nutritional status were carried out. The food consumption reports of the patients were viewed on daily basis (three days) and body weight, dry weight, their stature and waist circumference among the antropometric were measured by the researcher. The average age of the patients taking part in the research are 55.31±18.99 years old. By body mass index (BMI), 16.4% of the patients were specified as weak, 37.2% as normal, 31.9% as slightly fat and 14.5% as fat.