Kanser hastalarıyla çalışan iki farklı grupta özgecilik, pozitif bilişsel üçlü ve depresyon oranları arasındaki ilişki
The relationship between level of altruism, positive cognitive triad and depression at two different groups working with cancer patients
  1. Tez No: 646249
  2. Yazar: ÇAĞLA NACAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİME VİCDAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı özgecilik oranlarının ve gönüllü çalışmanın depresyon oranları ve pozitif bilişsel üçlü değerleriyle ilişkisini incelemektir. Bu noktada kanser hastalarıyla gönüllü ve profesyonel olarak çalışan iki farklı grup üzerinden özgecilik, depresyon ve pozitif bilişsel üçlü oranlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmanın örneklemi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Bölümü'nde 'Mavi Melekler' adlı grupta gönüllü olarak çalışan 61 kadın katılımcı ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Enstitüsü'nde onkoloji hastalarıyla profesyonel bir şekilde çalışan doktor, hemşire, hasta bakıcı, teknisyen, laborant gibi 60 kadın çalışandan oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemi kanser hastalarıyla gönüllü ve profesyonel olarak çalışanlar olmak üzere iki gruptan ve toplam 121 katılımcıdan meydana gelmektedir. Uygun örnekleme yöntemi ile araştırmanın örneklemi seçilmiştir. Veriler Sosyodemografik Özellikler ve Veri Formu, Özgecilik Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Bilişsel Üçlü Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Kanser hastalarıyla çalışan gönüllü grubunun özgecilik düzeyleri, pozitif bilişsel üçlü oranları ve depresyon oranları açısından kanser hastaları ile çalışan profesyonel grup ile aralarında anlamlı bir fark bulunmuştur. Korelasyon analizleri sonucunda, kanser hastalarıyla çalışan her iki grupta, özgecilik oranları ile depresyon oranları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki ve özgecilik oranları ile Bilişsel Üçlü Envanteri`nden alınan puanlar arasında pozitif yönde bir ilişki bulgulanmıştır. Sonuç: Kanser hastalarıyla çalışan gönüllülerin profesyonellere göre özgecilik ve pozitif biliş seviyelerinin daha yüksek olduğu ve depresyon oranlarının daha düşük olduğu görülmektedir. Her iki grup içerisinde özgecilik oranları arttıkça depresyon seviyelerinin azaldığı ve pozitif bilişsel üçlü oranlarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the current study is to examine the relationship between altruistic behaviors, levels of depression and positive cognitive triad in woman Methods: The sample of this research consists of two groups and 121 participants. The participants of first group (61 woman) were selected from the group named 'Mavi Melekler' who serve at Okmeydani Research and Training Hospital's Institude of Oncology voluntarily. The participant of second group (60 woman) were selected from hospital staff like doctor, nurse, technician, laborant who work at Istanbul University Istanbul Medical Faculty's Institude of Oncology. In the current study, Sociodemografic Data Form, Altruism Scale, Beck Depression Inventory and Cognitive Triad Inventory were applied. Results: According to altruism levels, positive cognitive triad rates and depression rates, there is significant difference between the volunteer group and professional group working with cancer patients. As a result of the correlation analysis, a negative correlation was found between altruism rates and depression rates in both groups working with cancer patients. In addition, a positive relationship was found between altruism rates and scores from the Cognitive Triad Inventory for both groups working with cancer patients. Conclusions: It is seen that volunteers working with cancer patients have higher altruism rates, positive perception rates and lower depression rates than professionals working with cancer patients. It was concluded that as altruism rates increased in both groups, depression levels decreased and positive cognitive triad rates increased.