Erasmus öğrencilerinin tüketim kültürü alışkanlıkları Nicolaus Copernicus University örneği
Erasmus students' consumption culture habits Nicalous Copernicus University example
- Tez No: 646320
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL YONCA ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Geçmiş dönemlerde ihtiyaçlar sonucu tüketim belirleniyordu. Günümüzde hızla artan ürün çeşitleri ve satış stratejileri ile birlikte tüketim alışkanlıkları değişmiştir. Kapitalizmin ve küreselleşmenin etkisiyle, tüketicilerin tüketim alışkanlıklarını ''tüketim kültürü'' ve ''tüketim toplumu'' kavramları çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu çalışma Polonya'da bulunan Nicolaus Copernicus University'de eğitim gören erasmus öğrencilerine uygulanmıştır. Çalışmada derinlemesine görüşme tekniği ile 19-28 yaş aralığında, 24 katılımcıya 14 sorudan oluşan mülakat uygulanmıştır. ulacaktır
Özet (Çeviri)
In the previous periods, consumption was determined as a result of needs, in this day and age, consumption accustomednesses have changed along with rapidlyin creasing product range and sales strategies. With the effect of capitalism and globalization, the consumption second natures of consumers are evaluated within the frame of theconcepts '' consumptionculture'' and 'consumptionsociety''. This study was applied to Erasmus students studying at Nicolaus Copernicus University in Poland. İn thestudy, an interview consisting of 14 questions was implemented to 24 participant between the ages of 19-28 using the in-depthinter view technique.