Türkiye ve Rusya'nın Suriye sorununa yönelik politikalarının medyaya yansıması: Sputnik News Türkçe ve Anadolu Ajansı örneği
Reflections of poicies of Turkey and Russia related with Syria problem to the media: Sputnik News Turkish and Anadolu Agency examples
- Tez No: 646324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN ZOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Soğuk savaş sonrası oluşan ve bir süre ABD merkezli tek kutuplu olarak kendini gösteren Yeni Dünya Düzeni, zaman içerisinde çok kutuplu, çok merkezli bir dünya düzenine dönüşmeye başlamıştır. Çok merkezli yapının oluşum sürecine denk gelen 2010 yılı sonunda, Tunus'ta başlayıp kısa sürede geniş bir coğrafyayı etkisi altına alan“Arap Baharı”, Orta Doğu'da kırılgan bir yapı oluşturmuştur. Çok merkezli yapının oluşumu için Suriye meselesinde varlık göstermeyi zorunlu gören Rusya ve güvenlik kaygıları nedeniyle Suriye'de varlık göstermeyi önemli gören Türkiye, Suriye meselesinin sahada ve masada aktif aktörleri arasında yer almışlardır. Her iki ülkenin Suriye sorununda izledikleri politikalar ve bunların dünya kamuoyuna yansıtılması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, iki ülkenin izlediği politikaların resmi haber ajansları aracılığıyla yansıtılış biçimi bu tez çalışmasının temelini oluşturmaktadır. Çalışmamızda Suriye meselesi tarihsel süreçler dikkate alınarak genel hatlarıyla incelenip Rusya ve Türkiye'nin, Suriye meselesine yönelik izledikleri politika ele alınmış, bu politikaların resmi medya kuruluşları aracılığıyla dünya kamuoyuna yansıtılış biçimleri üzerinde durulmuştur. Türkiye'nin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı ve Rusya'nın resmi haber ajansı Sputnik News Türkçe'nin Suriye meselesine yönelik yapmış oldukları haberler Teun A. van Dijk'ın eleştirel söylem analiz tekniği kullanılarak incelenmiş, her iki haber ajansının haber içerikleri ile bağlı bulundukları devletlerin Suriye sorununda izledikleri politikalar arasındaki ilişki ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The New World Order, which emerged after the cold war and demonstrated itself as a US-centered unipolar world order, began to transform into a multi-polar, multi- centered world order within time. The 'Arab Spring', which started in Tunisia and affected a wide geography in a short time, at the end of 2010, which coincided with the formation process of the multi-centered structure, created a fragile structure in the Middle East. For the formation of a multi-centered structure, Russia found it necessary to exist in the Syrian problem. At the same time, due to security concerns Turkey also found it necessary to show significant presence in this country. Thus, these two countries have been among the active actors of the Syrian issue on the field and on the table. The policies followed by both countries in the Syrian issue and their reflection to the world public opinion is of great importance. In this context, the way the policies followed by the two countries reflected through official news agencies forms the basis of this thesis study. The study examined the issue of Syria outlined taking into account historical processes in Russia and Turkey, the policies pursued against the Syrian issue is discussed. The ways in which these policies are reflected to the world public opinion through official media organizations have been emphasized. News prepared by Turkey's official news agency, Anadolu Agency and the official news agency Russian Sputnik related with the Turkish - Syrian problems, was examined using Teun A. van Dijk's critical discourse analysis technique. The relationship between the news content of both news agencies and the policies followed by the states they are affiliated with on the Syrian issue has been revealed.