Kronik bel ağrılı hastalarda ağrı ve fonksiyonel durumun yürüyüş özelliklerine etkisi
The effect of pain and functional status on walking properties in patients wi̇th chronic low back pain
- Tez No: 646329
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA BAŞKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kronik Bel Ağrılı Hastalarda Ağrı ve Fonksiyonel Durumun Yürüyüş Özelliklerine Etkisi Çalışmamızda kronik bel ağrılı hastalarda ağrı ve fonksiyonel durumun yürüme özelliklerine etkisinin incelenmesi ve kronik bel ağrılı hastalar ile sağlıklı bireylerin statik-dinamik yürüme parametreleri ve yaşam kalitesi skorları arasındaki farklılıkların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Kronik bel ağrısı olan 35 kişi ve bel ağrısı olmayan 34 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Kronik bel ağrılı hastaların ağrısını değerlendirmek için Görsel Analog Skala (GAS), her iki grubun bel fonksiyonel durumunu değerlendirmek için Ostwestry Özürlülük Skalası, Bournemouth Bel Ağrısı Anketi ve yaşam kalitelerini değerlendirmek için Kısa Form-12 (KF-12) anketleri kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen bireylerin statik ve dinamik yürüme parametreleri pedobarografi cihazı ile değerlendirilmiştir. Kronik bel ağrılı hastaların KF-12 fiziksel puanları sağlıklı bireylerin puanlarına göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (p0.05). Yapılan analizler sonucunda kronik bel ağrılı hastalarla sağlıklı bireylerin statik ve dinamik yürüme parametreleri arasında fark bulunmamıştır (p>0.05). Kronik bel ağrılı hastalarda GAS skorları, Bournemouth Bel Ağrı Anketi skoru, Oswestry Özürlülük Skalası skoru, KF-12 fiziksel ve mental skorları ile statik-dinamik yürüme parametreleri değerleri arasında korelasyon bulunamamıştır (p>0.05). Sonuç olarak; kronik bel ağrılı hastalarda ağrı ve fonksiyonel durumun yürüme parametreleri üzerine etkisinin olmadığı, kronik bel ağrılı hastalarla sağlıklı bireylerin yürüme parametreleri arasında fark olmadığı, bununla birlikte kronik bel ağrılı hastalar ile sağlıklı bireylerin yaşam kaliteleri arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Bu nedenle kronik bel ağrılı hastaların değerlendirmesinde yaşam kalitelerinin de mutlaka değerlendirilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Pain and Functional Status on Walking Properties in Patients With Chronic Low Back Pain In our study, It is aimed the investigation of the effect of pain and functional status on walking characteristics in patients with chronic low back pain; to compare the differences between static-dynamic walking parameters and quality of life of patients with chronic low back pain and healthy individuals. 35 people with chronic low back pain and 34 people without low back pain are included in the study. Patient's pain is evaluated by Visual Analog Scale and all participants' functionality is evaluated by Oswestry Disability Scale and Bournemouth Low Back Pain Questionnaire, all participants' quality of life is evaluated by short form12 questionnaires. Static and dynamic walking parameters of individuals included in the study is evaluated with pedobarography device. SF-12 physical scores of patients with chronic low back pain are significantly lower than healthy individuals (p 0.05). There is no correlation between VAS scores, Bournemouth Low Back Pain Questionnaire, Oswestry Disability Scale score, SF-12 physical and mental scores and static dynamic walking parameters in patients with chronic low back pain. (P> 0.05). As a result; In patients with chronic low back pain, pain and functional status have no effect on walking parameters, there is no difference between walking parameters of chronic low back pain patients and healthy individuals, however there is a significant difference between the quality of life of patients with chronic low back pain and healthy individuals. For this reason, evaluation of patients with chronic low back pain is also important to evaluate their quality of life.