Kronik boyun ağrılı hastalarda hareket korkusunun fiziksel performans ve fonksiyonel durum üzerine etkisi
The effect of fear of movement on physical performance and functional status in patients with chronic neck pain
- Tez No: 646332
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA BAŞKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Kronik boyun ağrılı hastalarda hareket korkusunun fonksiyonel durum ve fiziksel performans üzerine etkisini belirlemek ve boyun ağrısına özgü hareket korkusunu değerlendiren Neckpix ölçeğinin Türkçe versiyonunun geçerliliği ve güvenirliğini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma; Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesi'ne Eylül 2019-Mart 2020 tarihleri arasında başvuran, 6 ay ve üzerinde boyun ağrısı çeken 100 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Genel değerlendirme için Sosyo-demografik Bilgi Anketi, ağrının şiddeti için Görsel Analog Skala (VAS), hareket korkusu değerlendirilmesi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), özür değerlendirilmesi için Boyun Özür Indeksi (BÖI) ve Bournemouth Boyun Ağrısı Anketi (BBAA), yaşam kalitesi değerlendirilmesi için Kısa Form-12 (SF-12) Anketi, fiziksel performansı değerlendirmek için fiziksel performans test prosedürü, geçerlilik ve güvenirlik için Neckpix Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20v. paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the effect of fear of movement on functional status and physical performance in patients with chronic neck pain and to determine the validity and reliability of the Turkish version of the Neckpix scale, which evaluates the fear of movement specific to neck pain. Material and Method: Study; It was carried out on 100 patients who applied to the Physical Therapy Unit of Kırıkkale University Medical Faculty Hospital between September 2019 and March 2020 and had neck pain over 6 months or more. Socio-demographic Information Questionnaire for general evaluation, Visual Analogue Scale (GAS) for the severity of pain, Tampa Kinesiophobia Scale for assessing fear of movement (TKÖ), Neck Disability Index (BBAA) for the disability assessment, quality of life Short Form-12 (SF-12) Questionnaire was used to evaluate, and a physical performance test procedure to evaluate physical performance, and the Neckpix Scale for validity and reliability. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20v. package program was used.