Kronik boyun ağrılı hastalarda iskemik kompresyon ve kinezyo bantlama tedavilerinin üst trapez kasında kan akımı, doku sertliği, basınç-ağrı hissi ve eklem hareket açıklığı üzerine etkileri
The effects of ischemic compression and kinesio taping treatments on blood flow, tissue stiffness, pain-pressure treshold, and range of motion in the upper trapezius muscle in patients with chronic neck pain
  1. Tez No: 713114
  2. Yazar: ÖZGE İNANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÖZÜNLÜ PEKYAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmamızın amacı kronik boyun ağrılı hastalarda etkinliği kanıtlanmış iki tedavi olan iskemik kompresyon ve kinezyo bantlama tedavilerinin bireylerin üst trapez kası üzerindeki kan akımı, doku sertliği, doku kalınlığı, ağrı, ağrı-basınç hissi ve eklem hareket açıklığı üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmamıza 20-35 yaş aralığında, VAS (Vizüel Ağrı Skalası) üzerinde boyun ağrısı 3 ve üzeri olan 22 kişi, rastgele katılmıştır. Çalışma grupları iskemik kompresyon tedavisi (n=8), kinezyo bantlama tedavisi (n=7) ve kontrol grubu için egzersiz tedavisi (n=7) olarak ayrılmaktadır. Çalışmaya katılan tedavi gruplarındaki bireylere haftada 2 gün 4 hafta süreyle deneyimli bir fizyoterapist tarafından iskemik kompresyon ve kinezyo bantlama tedavileri gruplara göre uygulandı ve egzersizleri anlatıldı, kontrol grubuna ise sadece egzersizler anlatıldı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere çalışmanın başında ve sonunda 2 kere tekrarlandı. Ağrı şiddeti VAS ile, ağrı-basınç hissi J-Tech Algometer cihazı ile, eklem hareket açıklığı (EHA) BASELİNE Digital Inclinometer cihazı ile, kan akımı, doku sertliği, doku kalınlığı için yapılan ultrasonografik ölçümleri Acuson S3000, Siemens Healthcare, Erlangen, Almanya cihazı kullanılarak yapıldı. Tedavi sonrasında gruplar arasında doku sertliği ve ağrı-basınç hissi açısından fark olmadığı bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare the effects of ischemic compression and kinesio taping treatments, which are two treatments with proven effectiveness, on blood flow, tissue stiffness, tissue thickness, pain, pain-pressure treshold and joint range of motion on the upper trapezius muscle of individuals. In our study 22 individuals beetween the ages of 20-35 and who had neck pain 3 points and above 3 according to Visual Analog Scale (VAS) were randomly assigned to 3 groups: (nischemic:8, ntaping:7, nexercise:7). In addition to the exercise programme ischemic compression and kinesio taping treatments were applied according to the groups with an experienced physiotherapy for 2 days and 4 weeks. Only exercise programme was given in the exercise group as a control group. Evaluation parameters were determined as, blood flow, tissue stiffness, muscle thickness, pain, pain-pressure treshold and range of motion (ROM). Pain was measured with VAS, pain-pressure sensation with J-Tech Algometer, range of motion (ROM) with BASELİNE Digital Inclinometer, ultrasonographic measurements for blood flow, tissue stiffness and tissue thickness using Acuson S3000, Siemens Healthcare, Erlangen, Germany. All measurements were performed twice; at the beginning and end of the study, before and after treatment. At the end of the treatment, there was no difference between the groups in terms of tissue stiffness and pain-pressure treshold parameters (p>0,05).