An anthropological study: Women living with anxiety disorder
Bir antropoloji çalışması: Anksiyete bozukluğu ile yaşayan kadınlar
- Tez No: 646359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE DALAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu araştırma, kadınların anksiyete bozukluğunun sebep ve sonuçlarını, sosyokültürel bağlamda inceleyen öz-düşünümsel bir çalışmadır. Kadınların anksiyete bozukluklarının kültürel ve toplumsal bir takım sebepleri olduğu gibi, kültürel ve toplumsal bağlamda kadınlara yaşattığı bir takım sonuçlar da vardır. Bu çalışmanın yapılmasının temel sebebi uzun yıllardır anksiyete bozukluğu ile mücadele eden bir insan olarak, etrafımda bu bozukluk ile yaşayan insanları gözlemleme şansıyla her insanın anksiyete bozukluğu deneyiminin biricik olduğunu ama sebep ve sonuçların sosyo-kültürel ortak ögeler olabildiğini görmem oldu. Bu çalışmada bu biricik deneyimin altında yatan ortak sosyokültürel sebep ve sonuçlarına kültürel antropoloji perspektifinden bakılmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a self-reflective study, that analyzes the causes and consequences of anxiety disorders in a sociocultural context. As well as, the cultural and social causes of women's anxiety disorders, there are also several consequences of it in a cultural and social context. The main reason for doing this study was that, as a person who has been struggling with anxiety disorder for many years, I had the chance to observe the individuals who are living with this disorder, I saw that every individual's experience of anxiety disorder was unique, yet the causes and consequences had common socio-cultural backgrounds.In this study, it is aimed to look at the common sociocultural causes and consequences of this unique experience from the perspective of cultural anthropology.