Mükelleflerin sahte veya yanıltıcı belge kullanma eğilimi ve çözüm önerileri
Tendency to use fake or misleading documents and solution proposals for taxpayers
  1. Tez No: 646360
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmanın amacı; Türkiye'de mükellefler tarafından Sahte ve Muhteviyatı İtibariyle Yanıltıcı Belge (SMİYB) Kullanım Eğilimlerinin ortaya konulması, SMİYB kullanımının yol açtığı sorunların tespiti ve etkileri, SMİYB kullanım eğilimini engelleyebilmek için hangi çözüm önerilerinin sunulabileceğine ilişkindir. Çalışmamızda Türkiye Ekonomisi'nin kanayan yarası olan SMİYB kullanım eğilimlerinin sebepleri, etkileri ve konu hakkındaki çözüm önerileri işlenecektir. Mükelleflerin neden SMİYB kullandıkları, SMİYB kullanımının mükelleflere KDV, Gelir ve Kurumlar Vergisi açısından ne gibi faydalar sağladığı değerlendirilmiş olup sahte belge kullanımının ülke ekonomisine, kamu idarelerine ve toplumumuza zararları belirtilmiştir. SMİYB kullanımının yaptırımları Vergi Usul Kanunu ve Türk Ceza Kanunu açısından değerlendirilmiş ve gerek vergi denetimi açısından gerekse yargı organları açısından ne gibi iş yüküne sebep olduğundan bahsedilmiştir. Mükelleflerin SMİYB kullanımının nasıl engellenebileceğine ilişkin çözüm önerilerinin tespiti amacıyla anket çalışması yapılmış katılımcıların çözüm önerilerine ilişkin görüşleri belirlendikten sonra görüşler derlenerek katılımcılar tarafından en çok dikkat çekilen önerilere çalışmanın sonucunda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study; Counterfeit and Ingredient by taxpayers in Turkey laying down as of Misleading Documents Usage Trends, identifying the problems caused by the fake or misleading documents (fmd) use and its effects, which is that people can offer suggestions for solutions to prevent FMD usage trends. In our study, causes of Economy bleeding wound with Turkey FMD usage trends, impacts and solutions on topics will be covered. It was evaluated why taxpayers used FMD, what benefits FMD provided to taxpayers in terms of VAT, Income and Corporate Tax, and the damages of the use of fake documents to the country's economy, public administrations and our society were stated. The sanctions on the use of FMD have been evaluated in terms of the Tax Procedure Law and the Turkish Penal Code, and it has been mentioned what workload has caused both in terms of tax auditing and judicial bodies. In order to determine the solution suggestions about how to prevent the use of FMD by taxpayers, a questionnaire study was carried out and after the opinions of the participants about the solution suggestions were determined, the opinions were compiled and the suggestions that attracted the most attention were given as a result of the study.