Rexhep Voka'nın hayatı ve eserleri
The life and works of Rexhep Voka
  1. Tez No: 646368
  2. Yazar: SİNDİ BİLİBASHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKJİR KADRİU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Western Linguistics and Literature, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başı Arnavut halkı için en önemli dönemlerden biridir. Zira bu dönem Arnavutluk ulusal aydınlarının faaliyet dönemidir. Arnavut vatanseverlerin büyük bir grubundan, Tetova Dağlıkların'dan bir imam olan Rexhep Voka İstanbul'da eğitim görmüş ve gençliğinden ölümüne kadar aydınlar arasında önemli bir yere sahip olmuştur. İmam Rexhep Voka, Manastır Vilayeti Müftüsü ve Medrese Muallimi olarak önemli görevlerde bulunmuştur. Voka'nın çalışmlarına baktığımız zaman ie öne çıkan Mendime- Düşünce adlı eseridir. Voka ayrıca kendisi tarafından derlenen Arnavutça alfabe el almıştır. Manastır, Ferizaj, Dibra vb. Kongreler gibi ulusal mitinglere katılmıştır. Tezin amacı Voka'nın bu faaliyetlerini tanımlamak ve fikirlerini yansıtmaktır. Bunu başarmanın yolu, takip ettiği aktivite-ideoloji bağlantısının analizi ile yapılır. Onun faaliyeti, hayatıyla ilgili yazılı belgelere dayanarak yorumlanırken, ideolojisi doğrudan edebi eserlerinden alınır. Ayrıca, Voka tarafından yazılmış eserler hakkında yorum yapmak için edebi, pedagojik ve didaktik analizi kullanacağız. Beklediğimiz sonuçlar, Voka'nın ulusal faaliyetlerinin büyük rolünü göstermek ve eserlerinin edebi ve dilsel değerlerini tanımlamaktır. Voka'nın Arnavutça alfabesinin derlenmesi, Arnavut okullarının açılması ve anadilde eğitim verilmesi gibi büyük vatansever kuruluşlarda önemli roller oynamıştır. Faaliyetleri sırasında Arnavutların ülkesinden ayrılmamaları ve yabancı düşmanlara boyun eğmemeleri ilkesi çerçevesinde hareket etmiştir. Tarihe ve halkına çok emek veren bir aktivist olduğu için Voka oldukça önemli bir şahsiyettir.
Özet (Çeviri)
The end of the 19th century and the beginning of the 20th century is one of the most important periods for the Albanian population. This is the period of activity of the Albanian national renaissance. Among the large group of Albanian patriots was Rexhep Voka, an imam from the Tetova Highlands, who had been educated in Istanbul and who had been an active actor in the Renaissance period since his youth until his death. Rexhep Voka had held so many important positions as Imam, Mufti in the Vilayet of Manastir or even a teacher in a Madrasa. He had left behind written works as“Mendime”(Thoughts) and even an alphabet compiled by him. He had participated in national rallies such as the congress of Manastir, Ferizaj, Dibra, etc. The aim of the paper is to describe these activities of Voka and to reflect about his illuminist ideas. The way to achieve this is done through the analysis of the activity-ideology connection that he had followed. His activity is commented on based on written documents about his life, while his ideology is taken directly from his literary works. In addition, we will use literary, pedagogical and didactic analysis to comment on works written by Voka. The conclusions we expect are to show the great role of Voka's national activity and to describe the literary and linguistic values of his works. He played important roles in large patriotic organizations, where among the most important were the compilation of the Albanian alphabet, the opening of Albanian schools and teaching in mother tongue. During his activity he was guided by the principle of non-separation of Albanians and their non-submission by foreign enemies. He is important for history and an activist who has given a lot for his country.