Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu'na göre marka hakkının tüketilmesi
The exhaustion of trademark rights according to the new Industrial Property Act
- Tez No: 646369
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NECİP ORTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Marka, bir kişinin mal ve hizmetlerinin diğer mal ve hizmetlerden ayırt edilmesini sağlayan, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya buna benzer ifadelerle somutlaşan, baskıyla yayınlanması ve çoğaltılması mümkün olan her türlü işareti ifade etmektedir. Marka hakkı, sayesinde başkalarının o marka adı altında üretim faaliyeti gerçekleştirmeleri engellenmektedir. Marka hakkı bu yönüyle herkese karşı ileri sürülebilen mutlak bir hakkı ifade etmektedir. Marka hakkının da diğer pek çok hak gibi kötüye kullanılması mümkündür. Bunun önüne geçmek adına tüketilme ilkesi kabul edilmektedir. Marka hakkının tüketilmesi ilkesi, marka sahibi veya onun rızasını alan üçüncü bir kişinin çeşitli malların tedavülünün engellenmesini ifade etmektedir. Marka hakkının tüketilme ilkesi bakımından coğrafi sınırını belirleme açısından ülkesel, bölgesel ve uluslararası tüketilme sistemleri bulunmaktadır. Marka sahibi, malın piyasaya sürülmesinin ardından, üçüncü kişilerin kötü niyetli olarak ticari amaçla kullanılmasını önleme yetkisine sahiptir. Bu çalışmada, marka hakkının tüketilmesi, yeni kanunda yer alan düzenlemeler doğrultusunda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The brand is expressed as any sign that allows a person's goods and services to be distinguished from other goods and services, embodied in shapes, letters, numbers, the form of goods, or similar expressions, which can be printed and reproduced. Trademark rights prevent others from performing production activities under that brand name. In that respect, trademark right is expressed as an absolute right, which can be claimed against all. It is possible to abuse trademark rights like many other rights. In order to prevent this situation, the principle of exhaustion is accepted. The principle of the exhaustion of the trademark right refers to the prevention of the circulation of various goods by the brand owner or a third party who has obtained consent from the brand owner. In terms of the principle of exhaustion of trademark rights, there are national, regional and international exhaustion systems in terms of determining the geographical limit. The brand owner has the authority to prevent the misuse of the goods by third parties for commercial purposes after the release of the goods. In this study, the exhaustion of trademark rights is dealt with in accordance with the regulations contained in the new industrial property act.