Radyoloji departmanında kullanılan performansa dayalı prim uygulamalarının çalışan memnuniyeti üzerine etkisi: Özel bir sağlık grubu örneği
The impact of performance based incentive payment system used in radiology department on employee satisfaction: Case of a private health group
- Tez No: 646370
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA EREN, PROF. DR. MUZAFFER OLCAY ÇİZMELİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Performansa dayalı prim sistemi, çalışanlar arasında adaletli bir ücret dağılımının sağlanması ve bölüm olarak performansı arttırmaya yönelik teşvik edici bir ödeme sistemidir. Bu çalışmanın konusu olan ve radyoloji departmanında kullanılan prim sisteminin amacı da iş kalitesini, iş memnuniyetini, kişisel ve bölüm performansını artırmak, çalışanın kendisini daha çok geliştirmesini sağlamak ve iş yeri açısından daha verimli iş gücü sağlamaktır. Tanımlayıcı özellikteki bu çalışmada, özel bir sağlık grubunun radyoloji departmanlarında 2006 yılından beri uygulanmakta olan prim sisteminin çalışanlar açısından memnuniyeti değerlendirilmektedir. Araştırmanın örneklemini, prim uygulamalarını kullanan onbeş grup hastanesi oluşturmaktadır. Bu hastanelerin radyoloji departmanlarında çalışan 236 kişiye memnuniyet anketi uygulanmış ve ankete 101 kişi yanıt vermiştir. Prim sistemi memnuniyet anketine göre katılımcıların 73'ü (%72,3) radyoloji çalışanları için yararlı olduğunu düşünürken, 48'i (47,5%) prim sisteminden memnun olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance based payment is an incentive payment system towards ensuring a fair distribution of wages among employees and increasing performance. The current performance based incentive payment system in the radiology department, which is reviewed in this study, also aims to increase job quality, job satisfaction, personal and departmental performance; to ensure employee self-improvement, and to achieve a more efficient workforce. In this descriptive study, employee satisfaction regarding the incentive system which has been implemented in the radiology departments of a private health group since 2006 is evaluated by using a questionnaire in a sample of fifteen group hospitals that use the system. A total of 101 personnel out of 236 working in radiology departments responded. The findings show that 72.3% of the participants think that the incentive system is advantageous for radiology personnel, and 47.5% state that they are satisfied with the incentive system.