Finansal piyasalarda kripto para uygulamaları üzerine üç deneme
Three essays on cryptocurrency applications in financial markets
- Tez No: 820717
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Kripto paraların finansal piyasalar ile ilişkisinin incelendiği bu çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Çalışmanın tamamında kripto para değişkenleri olarak piyasaya ilk çıkan ve piyasa değeri yüksek olan Bitcoin, Ethereum ve Litecoin değişkenleri incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, üç kripto para piyasasında zayıf formda piyasa etkinliğinin geçerliliği doğrusal ve doğrusal olmayan birim kök testleriyle incelenmiş olup, güncel analizlere göre bu piyasalarda zayıf formda etkinliğin geçerli olmadığı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın ikinci ve üçüncü aşamasında, kripto paraların portföy çeşitlendirme aracı olup olmadığı incelenmiştir. İkinci aşamada kripto paralar ile kıymetli metaller arasındaki ilişki KSS(2006) doğrusal olmayan eşbütünleşme yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmada kıymetli metaller olarak altın, gümüş ve platin değişkenleri analize dahil edilmiştir. Çalışmanın sonucunda kripto paralar ile kıymetli metaller arasında uzun dönemde doğrusal olmayan bir eşbütünleşme ilişkisi olduğu ve dolayısıyla kıymetli metaller için kripto paraların portföy çeşitlendiricisi olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca bu piyasalarda yarı-güçlü formda etkinlik geçerli değildir. Çalışmanın üçüncü aşamasında ise kripto paralar ile pay piyasaları arasındaki volatilite ilişkisi CCC-GJR GARCH yöntemiyle incelenerek kripto paraların portföy çeşitliliği test edilmiştir. Pay piyasası değişkenleri olarak, Bist100, Dow Jones ve S&P500 hisse senetleri kullanılmıştır. Ardından bu piyasalar arasındaki ilişkinin yönünü belirlemek için Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Yapılan analiz sonucunda kripto paraların dow jones ve S&P500 hisse senetleri ile karşılıklı etkileşimlerinin güçlü olduğu ve bu pay piyasaları için kripto paraların portföy çeşitlendiricisi olabileceği tespit edilmiştir. Çalışmanın tamamında 02/01/2017-29/10/2021 dönemleri arasında beş günlük veriler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the relationship of cryptocurrencies with financial markets, consists of three stages. In the whole study, it reflects the Bitcoin, Ethereum and Litecoin variables, which are the first to be released as crypto currency variables and have a high market value. On the first basis of the study, the validity of weak-form market performance in three cryptocurrencies was examined by persistent and non-permanent unit root tests, and there is no weak-form fluency in these markets according to current analysis. In the second and third stages of the study, it shows that cryptocurrencies are not a portfolio diversification tool. The relationship between cryptocurrencies and precious metals in the second stage is handled by KSS(2006) discontinuous cointegration method. In the study, gold, silver and platinum variables as precious metals were included in the analysis. As a result of the study, there is a non-long-term cointegration relationship between cryptocurrencies and precious metals and there is no group diversifier of cryptocurrencies for precious metals. Also, this half-state-strong form efficiency does not apply. In the third stage of the study, the volatility relationship between cryptocurrencies and stock markets was examined with the CCC-GJR GARCH method and the deposit volume of cryptocurrencies was tested. For share server variables, look at Bist100, Dow Jones and S&P500 stocks. Subsequently, the Granger causality test was measured to determine the direction of the relationship between these markets. As a result of the analysis, it has been determined that cryptocurrencies have strong interactions with those above the dow jones and S&P500 sentiment, and that cryptocurrencies can be a portfolio diversifier for these stock markets. In the entire study, five days of content was used between the periods of 02/01/2017-29/10/2021.