Rekreasyonel aktivitelere katılan bireylerin serbest zamanda algıladıkları özgürlük düzeyleri ile yaşam doyumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Antalya ili örneği
The determination of the relationship between the perceived freedom levels at the free time and life satisfactions of the individuals participated in recreational activities: A case of antalya province
  1. Tez No: 646387
  2. Yazar: TURAN BALABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AJLAN SAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, serbest zaman etkinliklerine katılan bireylerin serbest zamanda algıladıkları özgürlük ve yaşam doyum düzeylerinin incelenmesi ve bazı demografik özelliklere göre karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın evrenini Antalya ilinde bulunan bireyler oluştururken, örneklem grubunu ise düzenli olarak serbest zaman etkinliklerine katılan bireyler içerisinden kolayda örneklem metodu ile seçilen, 548 erkek (Ortyaş=33.78 ± 9.57 yıl) ve 439 kadın (Ortyaş=31.75 ± 9.71 yıl) olmak üzere 987 (Ortyaş=32.88 ± 9.68 yıl) gönüllü birey oluşturmuştur. Araştırmada kişisel bilgi formu, Serbest Zamanda Algılanan Özgürlük Ölçeği (SZAÖÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde istatistiki yöntem olarak; frekans, aritmetik ortalama, standart sapma; bağımsız örneklemler için t testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır. Verilerin parametrik testlerin ön şartlarını sağlayıp sağlamadığına Skewness ve Kurtosis değerleri ve Levene testi sonuçları incelenerek karar verilmiştir. Ölçeklerin güvenirliklerini belirlemek için de Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır. Bulgulara göre katılımcılarının serbest zamanda algıladıkları özgürlük düzeyinin yüksek olduğu her iki ölçeğin de demografik değişkenlere göre; farklılaştığı tespit edilmiştir. Serbest zaman imkânı bulan ve bu zamanlarını değerlendirirken güçlük çekmeyen, eğitim durumu ve refah düzeyi yüksek, haftalık fiziksel aktivitelere düzenli katılan ve herhangi bir spor kulübüne üye olan bireylerin SZAÖÖ ve YDÖ toplam ortalama puanları diğerlerine oranla anlamlı bir şekilde daha yüksektir. Sonuç olarak, Antalya'daki halkın rekreasyonel etkinliklere katılımın yoğun, algılanan özgürlüğün yüksek olduğu ve serbest zamanda algılanan özgürlüğün yaşam kalitesini pozitif yönde orta düzeyde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of freedom and life satisfaction perceived by individuals who participate in leisure activities and compare them according to some demographic informations. While the population of the study was composed of individuals in the province of Antalya, the sample group consisted of 987 volunteer individuals, 548 men (Avgage =33.78 ± 9.57) and 439 (Avgage=31.75 ± 9.71) women, who were selected by the sampling method among the individuals who regularly participate in free time activities. In the research, the personal information form was designed to define the demographic information of the participants, Scale of Perceived Freedom in Free Time (SPFFT) and Scale of Life Satisfaction (SLS) methods were used. Analyzing the obtained data statistically; frequency, arithmetic mean, standard deviation; In addition, t test, ANOVA and Pearson Correlation tests were used for independent samples. Skewness and Kurtosis values and Levene test results were examined in order to apply parametric tests in the analysis phase of the data and decisions were made in accordance with these values. In order to determine the reliability of the scales, the Cronbach Alpha coefficient was calculated. According to the outcome of these datas, it was determined that the participants' level of freedom perceived in free time was high scores and there were significant differences between both scales and demographic variables. SPFFT and SLS total average scores of individuals who have free time and do not have difficulty in evaluating their time, have high educational status and high level of welfare, regularly attend weekly physical activities and are members of any sports club are significantly higher than others. As a result, it can be said that the awareness of the public in the culture of recreation and physical activity in Antalya, the density of the participation of the people in the activities, the level of freedom perceived by the people, and the freedom they perceive in free time affects the quality of life positively and moderately.