Tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda öz yönetimin yaşam kalitesine ve metabolik parametreler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of self-management on quality of life and metabolic parameters in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 857043
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve amaç: Diyabetes mellitus, insan sağlığını tehdit eden kronik bir hastalık olması yanında, diyabetin hem bireye hem de ülkelerin sağlık sistemlerine maliyeti oldukça yüksektir. Bu çalışmada tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastaların öz yönetiminin yaşam kalitesi ve metabolik parametreler üzerine olan etkisini, diyabet hastalığı hakkındaki genel bilgi düzeylerini, tedavi ve hastalığa bağlı komplikasyonlar hakkındaki bilgi düzeylerini ve hastalığın sosyal yönünü yaş, cinsiyet, medeni hal, eğitim düzeyi, meslek, ekonomik durum gibi değişkenleri göz önüne alarak değerlendirmek ve karşılaştırmak amaçlandı. Materyal-metod: Bu çalışmanın evrenini Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Diyabet Eğitim Polikliniğine başvuran 265 tip 2 diyabetes mellitus tanılı hasta oluşturmaktadır. Çalışmada hastalardan onam alındıktan sonra yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacılar tarafından literatür taranarak oluşturulan sosyodemografik veri anketi, Diyabette Öz Yönetim Skalası (DÖYS), SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulandı. Hastaların son 15 gün içinde yapılmış olan biyokimyasal tetkikleri sistem üzerinden taranarak elde edildi. Tüm veriler SPSS 25.0 istatistik paket programına kaydedildi. Verilerin değerlendirilmesinde Ki-kare testi, Mann Whitney U testi, Independent samples t testi, Kruskal Wallis testi, ANOVA varyans analizi ve korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmada hastaların %43'ü erkek, %57'si kadın idi. Yaş ortalaması 56,52±9,54 yıldır. Diyabet süresi ortalaması 9,23±6,53 yıldır. HbA1c ortalaması %7,53±1,74'tür. Bu çalışmada hastaların %49,4'ü iyi glisemik kontrollü (HbA1c0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: In addition to being a chronic disease that threatens human health, diabetes mellitus has a high cost to both the individual and the health systems of countries. In this study, the effect of self-management of patients diagnosed with type 2 diabetes mellitus on quality of life and metabolic parameters, their general knowledge level about diabetes, their knowledge about treatment and complications related to the disease, and the social aspect of the disease such as age, gender, marital status, education level, occupation, it was aimed to evaluate and compare the variables such as economic situation. Material-methods: The population of this study consists of 265 patients diagnosed with type 2 diabetes mellitus, who applied to Selçuk University Medical Faculty Hospital Family Medicine Diabetes Education Polyclinic. In the study, after obtaining consent from the patients, a face-to-face interview method and a sociodemographic data questionnaire created by the researchers by scanning the literature, the Diabetes Self-Management Scale (DSMQ), and the SF-36 Quality of Life Scale were applied. The biochemical examinations of the patients made in the last 15 days were obtained by scanning the system. All data were recorded in SPSS 25.0 statistical package program. Chi-square test, Mann Whitney U test, Independent samples t test, Kruskal Wallis test, ANOVA analysis of variance and correlation analysis were used to evaluate the data. Results: In this study, 43 % of the patients were male and 57 % were female. The mean age is 56,52±9,54 years. The mean duration of diabetes is 9,23±6,53 years. The mean of HbA1c is 7,53±1,74 %. In this study, 49,4 % of the patients had good glycemic control (HbA1c0,05).