End tidal karbondioksit ölçümünün nefes darlığı ile başvuran hasta kronik obstrüktif akciğer hastalığı ile konjestif kalp yetmezliği ayrımında kullanılması
Usage of end tidal carbon dioxide measurement to differanciate chronicle obstrutive pulmonary disease from heart failure to A patient with strain of breathing
  1. Tez No: 646402
  2. Yazar: MUSTAFA ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN BOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Kalp yetmezliği ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı sık görülen ve görülme sıklığı yaşlı nüfusun artmasıyla giderek artan önemli bir sağlık problemidir. Her iki hastalık grubu için nefes darlığı en önemli acile başvuru semptomudur. Bu iki hastalığın ayrımı özellikle birinci basamak sağlık kuruluşlarında zordur. Tedavi yönetimi birbirinden çok farklı olan bu iki hastalık grubunun birbirinden ayrımı ve uygun tedavi verilmesi hastaların mortalite ve morbiditesi açısından önemlidir. Çalışmamızda kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve kalp yetmezliği ayrımında noninvaziv sidestream yöntemi ile ölçülen kantitatif end tidal karbondioksit değerlerinin kullanılmasını planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Kayseri'de üçüncü basamak bir hastane olan Kayseri Şehir Hastanesi Acil Servis'ine nefes darlığı ile başvuran ve son tanısı kalp yetmezliği veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan toplam 212 hasta dahil edildi. Bu hastaların demografik bilgileri, özgeçmişi, acil serviste verilen tedavi, vital parametreleri, N Terminal pro b tipi natriüretik peptid düzeyi, ekokardiyografi bulguları, arter kan gazı parametreleri, Integrated pulmoner ındeks skoru, end tidal karbondioksit değerleri, sonlanım durumu ve son tanısı kaydedildi. Hastaların ekokardiyografik değerlendirmesi kardiyoloji uzmanı tarafınca yapıldı. end tidal karbondioksit değerleri sidestream yöntemi ile Medtronic CapnostramTM 35 solunum monitörü ile ölçüldü. Integrated Pulmoner Indeks skoru Medtronic CapnostramTM 35 solunum monitöründeki değer kaydedildi. Sonuçlar: Çalışmamızda N Terminal pro b tipi natriüretik peptid değişkeni hastane yatışı açısından anlamlı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hert failure and chronic obstructive pulmonary diseases are important health problems that are frequent and commonly increasing with the increase of elderly population. For both diseases groups, respiratory disorder is the most important emergency semptom. The distinction between these two diseases is difficult, especially in primary health care institutions. Treatments methods are totally different from each on which for these two diseases the distinction and appropriate treatments are important as it may lead to mortality or morbidity of the patient. We planned to use values quantitatives end tidal carbon dioxide mesured with non invasive sidestream technique to distinct Hert failure from chronic obstructive pulmonary diseases. Materials and Methods: A total of 212 patients who were admitted to the Emergency Service of Kayseri City Hospital, a third kind hospital in Kayseri, with respiratory disorder and whose last diagnosis was Hert failure or Chronic Obstructive pulmonary Disease were included in the study. Patients demographic data, background, treatments given at the emergency, vital parameters, N Terminal pro b type natriuretic peptide level, echocardiography, arterial blood gas parameters, integrated pulmonary index score, values of end tidal carbon dioxide,outcome status and last diagnosis were recorded. Patients' echocardigraphic evaluation was made by a specialist cadiolog. The values of end tidal carbon dioxide were mesured by sidestream technic with a Medtronic CapnostramTM 35 respiratory monitor. Integrated pılmonary index score, the value on the Metronic CapnostramTM 35 respiratory monitor was recorded. Results: In our study, the variable N Terminal pro b type natriuretic peptide was evaluated significantly in terms of hospitalization.