Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda greft olarak kullanılan pes anserinus tendonunun, preop MR görüntülemesindeki kalınlığı ile perop ölçülen greft kalınlığı arasındaki korrelasyon varlığı ve greft çapının postop olarak dizin fonksiyonel sonuçlarına etkilerinin bakılması
To investigate the effects of the pes anserinus tendon used as A graft in the anterior cruciate ligament reconstruction on the preop MR imaging and the graft diameter on the correlation between the graft measured with the probe on the postoperative knee 'results
  1. Tez No: 646403
  2. Yazar: MUSTAFA VEZİRHÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT BALİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amanç: Spor yaralanmaları sonucu ön çapraz bağ yaralanması sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu yaralanmanın tedaviside çoğunlukla cerrahidir. Cerrahi tedavi uygulanacak hastaların tamir işlemi için uygun greft seçini çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı tamir için kullanılan hamstringtendonlarının kalınlıklarının preop MRG ölçümü ile ameliyat sırasındaki ölçümlerinin korelasyonuna bakmaktır. Buna ek olarak greft kalınlığı ile diizn fonksiyonel sonuçlarının ilişkilerine bakmakta amaçlanmıştır. Metod:Çalışmamızda kliniğimizde son iki yılda ön çapraz bağ tamiri olan 100 hasta seçilmiştir. Bu hastaların hepsinin ameliyat öncesi MRG tetkiklerinde semitendinozus ve gracilistendonlarının kalınlıkları ayrı ayrı ölçülmüştür. Bu ölçüm için dizinMRG'deaksiyel kesitte T2 sekansına bakılmıştır.Tendonların en dairesel olduğu kesitte ölçümler yapılmıştır. Bu ölçümler not edilmiştir. Daha sonra hastaların ameliyat esnasında alınan greftlerinin kalınlıkları ölçülmüştür. Bu ölçümlerde not edilmiştir. Bu iki ölçüm istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bunlara ek olarak greft kalınlıkları ile dizin fonksiyonel sonuçlarına da bakılmıştır. Bunun için hastaların IKDC ve Lysholm skorlarına bakılmıştır. Bu skorlar hem ameliyattan önce hem de ameliyattan sonra olacak şekilde bakılmıştır. Ameliyat sonrası skorlar ile greft kalınlıkları arası ilişkiye bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:As a results of sportsinjury, anteriorcruciateligamentinjury is verycommon.Thetreatment of thisinjury is surgicalmostly. It is veryimportanttochooseappropriategraft fort therepair of thepatientswhowillundergosurgicaltreatment. Method: Inourstudy 100 patients has beenselectedwho had surgicaltreatmentfor ACL repair in ourclinic at pasttwoyears. In the preoperative MRI examinations of all these patients, the thickness of tendon of semitendinosus and graciliswere measured seperately. For this measurements T2 sequence of knee MRI at axial plane wasd examined. Measurements were made where the tendons are the mosr circular. All of these measurements were noted. Later, the thickness of the grafts harvested from the patients during the surgery was measured. These measurements also were noted. These two measurements are statistically compared. In addition to this, graft thicknesses and functional results of the knee were examined. To compare the functional results of the patient IKDC and Lysholm scores were used. These scores were checked both before and after the surgery. The relationship between functional knee scores and graft thicknesses was examined.