Yetişkin çoklu travmalı hastalarda görülen servikal yaralanmaların değerlendirlmesi :Beş yıllık analiz
Evaluation of cervical injuries in adult multiple trauma patients: A five-year analysis
- Tez No: 646436
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine 01.01.2015-31.12.2019 tarihleri arasında başvuran multitravmalı olgularda servikal travmaların retrospektif değerlendirilmesi yapıldı. Klinik durumlar ile muayene ve görüntüleme yöntemleri ile tespit edilen travmatik servikal patolojilerin (izole servikal vertebra fraktürü, servikal vertebra fraktürü ile birlikte servikal omurilik yaralanması, servikal vertebra fraktürü olmaksızın servikal omurilik yaralanması) arasındaki ilişki ve hastaların akıbeti (exitus, tam iyileşme, nörolojik sekel) araştırıldı. Araştırma sonuçlarına göre AIS skoru izole ST grubunda ve AİS alt ekstremite skoru MT-ST grubunda daha yüksek düzeydeydi. Diğer tüm AIS skorlarının düzeyleri MT+ ST grubunda daha yüksekti ve tüm AIS skorlarının gruplar arasındaki farkları istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05), hastanede entübasyon yapılan gruplar arasındaki fark anlamlıydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, a retrospective evaluation of cervical traumas in multitrauma cases who applied to Emergency Department of Selcuk University Medical Faculty Hospital between 01.01.2015 and 31.12.2019 was performed. The relationship between clinical conditions and traumatic cervical pathologies detected by examination and imaging methods (isolated cervical vertebra fracture, cervical spinal cord injury with cervical vertebra fracture, cervical spinal cord injury without cervical vertebra fracture) and the outcome of patients (exitus, full recovery, neurological sequelae) has been investigated. According to the results of the study, the AIS score was higher in the isolated ST group and the AIS lower extremity score in the MT-ST group. The levels of all other AIS scores were higher in the MT + ST group, and the differences between groups for all AIS scores were statistically significant (p 0.05), the difference between the hospital intubated groups was significant (p 0.05).