Ebû Amr ed-Dânî'nin Kur'ân ilimlerindeki etkileri ve telif yöntemleri
Abu Amr's efforts in the sciences of the Quran and his authorship methods
- Tez No: 646435
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHMUS DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ed-Dânî geniş ilim ve funûn sahibidir. Bütün eserleri zengin ilmi seviyesiyle benzerlerinden farklıdır. O asr-ı saâdetten günümüze Kuran ilimleri ve kıraatler alanında en çok telifte bulunan kişilerden biridir. Eserlerinde daha önce kimsenin bahsetmediği yüzlerce konuyu ele almış, tarif ve ıstılahlar getirmiştir. Kendisinden sonraki alimler de bu konularda onu takip etmişlerdir. Kuran ilimleri ve kıraat alanında ed-Dânî'den sonra gelip onu zikretsin ya da zikretmesin kendisinden nakilde bulunmayan ve metodundan etkilenmeyen neredeyse hiçbir müellif yoktur. Hatta ed-Dânî'den sonra gelen büyük alimlerin bazı eserlerinde ed-Dânî'nin sözünü aktarmadığı hiçbir sayfa yoktur. Kıraat ve Kuran ilimleri kitaplarında kendisinden sonrakiler tarafından öncü, ilmi geniş, sözü çok olup kabul gördüğü için ed-Dânî'den yüzlerce nakil bulunmaktadır. Kıraat alimlerinin çoğunluğu ed-Dânî'nin söz ve görüşlerini nakletmekle kalmayıp kabul edip itimad etmektedir. Onlar, onun görüşlerini, bu alanda bir esas, sutun ve delil olarak görüp başkalarının sözlerine tercih etmektedir. Bu ilimde onu dayanak olarak görüp bir konudaki son sözü ona havale etmektedirler. ed-Dânî teliflerinde anlaşılır bir dil kullanmış olup genellikle kitabı başında metodunu ve telif sebebini açıklamaktadır. Yine kitaplarında hadis-i şerifleri muttasıl bir senetle rivayet etmektedir. Hocalarının ve diğer selef alimlerinin sözlerinden istişhadda bulunup bu sözlerini de muttasıl senetle sahibine isnat ederek aktarmaktadır. ed-Dânî'nin kitapları basılıp Dünyâ'nın dört bir tarafına yayılmıştır. Onun kıraat, Kur'an ve tecvit ilimlerindeki teliflerinin büyük kıymeti vardır. Muhakkikler kendilerini onun kitaplarının tahkikine adamış, yayınevleri yüzlerce kez onları basmışlardır. İlim talebelerinin birbiriyle yarışmadığı, tahkik ve basımının yapılmadığı ed-Dânî'nin hiçbir yazma eseri neredeyse bulunmamaktadır. Onun kitapları alanının öğrencileri için büyük bir öneme sahiptir. bu eserler alanında bir kaynak, otorite ve bir mercidir.
Özet (Çeviri)
Abu Amr's Efforts in the Sciences of the Quran and his authorship methods Abu Amr's Efforts in the Sciences of the Quran The importance of the Thesis: Abu Amr al-Dani is considered one of the most important authors in the science of the Quran, which are the most honorable of the sciences of Islamic Shariaa at all, leaving behind the legacy of a great scientific legacy, and he has more than one hundred authors, used in its methods to apply, , As he has to say and the views of the uniqueness of it and preceded by the scientists, which is in itself an extraordinary figure less. Thesis Goals: The Thesis aims to highlight the impact and efforts of Abu Amr Al'dani in the sciences of the Quran, especially since he has his own views, and that he put many of the sciences and definitions from the previous, and followed him after. It also aims to reveal the hidden heritage left by the Dani's books and literature, and to clarify what was printed and transferred from the editions, and what has left no impact, and attributed to him and not him. It also aims to clarify his scientific method, style, language and method of writing in his books. Thesis Approach: In this thesis I used the inductive method, relying on the extrapolation of what I have in my writings and saying, and devising the paragraphs of the research from this extrapolation. Scientific Research Tools: I used the method of observation at the beginning of preparation for the research, where I settled what I have of books and say to the Dani, and examined the research 4 in which the method of the method of his books, style, language and others, and then used the interview tool, where I met texts with each other to show me method accurately, A tool that meets again between what I believe in his methodology and his views and among the other scientists to be sincere to the correct results.