Türkiye'de feminist yöntem ile yapılan nitel araştırmaların eleştirel bir analizi
A critical analysis of the qualitative researches conducted wih feminist methodology in turkey
  1. Tez No: 646471
  2. Yazar: MEHMET ÇİLMİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'deki kadınlarla yapılan ve nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmaları metod, öznellik-nesnellik, güvenirlik-geçerlilik ve genelleme bakımından ortaya çıkardığı bilimsel problemleri açığa çıkarmaktır. Pozitivist sosyolojiden anlamacı sosyolojiye geçiş sürecini, feminist perspektifin önerdiği nitel yöntemle yapılan çalışmalarla anlamaya çalışılmaktadır. Toplumsal araştırmalarda kadının öznel deneyimini merkeze alan feministler, kadınlarla ilgili yapılan çalışmalarda feminist bir perspektifin hakim olması gerektiği ve nitel araştırma yönteminin kullanılması gerektiğini belirtmektedirler. Araştırmamızın evreni Türkiye'de kadınlar üzerinden yürütülen nitel araştırmalardır. Araştırmamızın örneklemi ise; İstanbul'da Bekar Kadın Olmak, Canına Tak Eden Kadınlar, Nasıl Korunabilirdik ve Yeni Bir Hayat Kurmak çalışmalarıyla sınırlıdır. Bu çalışmaların incelenmesinde“içerik ve doküman analizi”yöntemi kullanılmıştır. Feminist bir perspektifin hakim olduğu ve nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bu çalışmalarda, öznelliklerin ön planda olduğu görülmüştür. Bu durumun nesnellik, geçerlilik, güvenirlik, genelleme gibi birtakım problemleri beraberinde getirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to find out the scientific problems of the studies that are conducted with women in Turkey and that qualitative research methods are used in terms of methodology, subjectivity-objectivity, realibility-validty and generalization. The process of transition from positivist sociology to semantic sociology is tried to be understood with the studies carried out by the qualitative method proposed by the feminist perspective. Feminists who center on the subjective experience of women in social studies indicate that a feminist perscpective should be dominat in studies about women anda that a qualitative reaserch method should be used. The universe of our study are the qualitative researches carried out on women in Turkey. The sample of our research is limited to“Being a Single Woman in İstanbul”,“The Women who Brother”,“How we could be Protected”, and“Building a New Life.”“Content and document analysis”method has been used to analyze these studies. It is observed that subjectivity is at the forefront in these studies carried out by a qualitative research method and that a feminist perspective is dominant. It has been determined that this stiation has brought some problems such as objectivity, validity, realibility and generalization.