İlk okuma yazmayı farklı yazı türleriyle öğrenen sınıf öğretmeni adaylarının bitişik eğik yazı ve dik temel yazıyı kullanım durumları
The usage situation of cursive and manuscript writing of classroom teacher candidates who learn to read and write with different types of writing styles
- Tez No: 646479
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, ilk okuma yazmayı farklı yazı türleriyle öğrenmiş sınıf öğretmeni adaylarının her iki yazı türüne yönelik görüşlerini ve yazılarının okunaklılık düzeylerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, karma yöntem tasarımlarından eşzamanlı üçgenleme deseni olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda evrenini ve nitel boyutunda çalışma grubunu, 2018-2019 öğretim yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı'nda 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmen adaylarının yazılarının okunaklılığını değerlendirmek için Yıldız ve Ateş (2007) tarafından geliştirilen“Çok Boyutlu Okunaklılık Ölçeği”, bitişik eğik yazıya ilişkin görüşlerini belirlemek için Çakır (2012) tarafından geliştirilen“Bitişik Eğik Yazıya İlişkin Görüş Ölçeği”, bitişik eğik ve dik temel yazıya ilişkin görüşlerini değerlendirmek için de“Öğretmen Adayı Görüşme Formu”ile veriler toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde; ölçeklerin normallik dağılımına bakılmasının ardından bağımsız gruplar için t-Testi uygulanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış, verilerin modelleştirilmesinde NVIVO 12 Plus programı kullanılmıştır.“Bitişik Eğik Yazıya İlişkin Görüş Ölçeği”genelinde verilen cevaplar incelendiğinde; araştırmaya katılan öğretmen adaylarının çoğunun bitişik eğik yazı uygulamasına ilişkin olumsuz görüş belirttikleri sonucuna varılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmen adaylarının bitişik eğik yazıya yönelik görüşlerinde cinsiyete göre anlamlı bir farklılık görülmezken; öğrenilen yazı türüne göre bitişik eğik yazıyla öğrenenler lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür.“Dikte Çalışmaları Formu”ndan elde edilen verilerin analizlerine göre katılımcıların çoğunun yazılarının okunaklı olmadığı, bitişik eğik yazıya göre dik temel yazıyla daha anlaşılır ve okunaklı yazdıkları görülmüştür. İlk okuma yazma öğrendikleri yazı türüne göre incelendiğinde ise ilk okuma yazmayı dik temel yazı ile öğrenenlerin, bitişik eğik yazı ile öğrenenlerle kıyaslandığında hem dik temel yazıyla hem de bitişik eğik yazıyla yazılan metinlerde yazılarının daha okunaklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Görüşme sorularından elde edilen bulguların analizinde ise araştırmaya katılan sınıf öğretmeni adaylarının iki yazı türüne ilişkin görüşleri kıyaslandığında dik temel yazı türüne her iki yazı türüyle öğrenen öğrenciler de daha olumlu yönde görüşler ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the opinions of elementary teacher candidates who have learned to read and write with different types of writing for both types of writing and their legibility. The study is designed as a simultaneous triangulation pattern from mixed method designs. The quantitative dimension of the study and the qualitative dimension of the study consist of prospective teachers who study at the 3rd and 4th grades of Çanakkale Onsekiz Mart University, Faculty of Education, Department of Primary Education in the 2018-2019 academic year. The“Multidimensional Readability Scale”developed by Yıldız and Ateş (2007) to evaluate the legibility of the teachers to the teacher candidates participating in the research,“Teacher Candidate Questionnaire Form”developed by Çakır (2012) to determine the attitudes of adjacent italic and perpendicular basic writing“Teacher Candidate Interview Form”was applied to evaluate their opinions. In the analysis of quantitative data; after looking at the normality distribution of the scales, t-test was applied for independent groups. The qualitative data of the research was collected through a semi-structured interview form, and NVIVO 12 Plus program was used to model the data. According to the results of the survey form applied; While there is no significant difference in the attitudes of the elementary teacher candidates participating in the study regarding adjacent italics; According to the type of writing learned, there was a significant difference in favor of the learners with adjacent italic writing. When the answers given throughout the scale were analyzed, it was concluded that most of the teacher candidates who participated in the research did not have a positive attitude towards the application of adjacent italics. According to the analysis of the data obtained from the form of dictation studies, it was observed that the writings of most of the participants were illegible, and that they wrote more comprehensively and legibly than the italic writing adjacent to the orthographic basic writing. When the first literacy was examined according to the type of writing they learned, it was concluded that those who learned the first literacy with perpendicular basic writing were more legible compared to those who learned with adjacent italic writing. In the analysis of the findings obtained from the interview questions, when the opinions of the elementary teacher candidates participating in the study compared to the two writing types were compared, the students who learned both types of writing to the manuscript handwriting expressed more positive opinions.