İngilizce öğretiminde ön örgütleyici olarak kullanılan kavram haritalarının lisans 1. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisi
The effect of using concept maps as advance organizers in english lessons on the academic achievement of undergraduate students
  1. Tez No: 646496
  2. Yazar: ESRA YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT HOTAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'de kalabalık sınıf mevcutları sebebiyle sunuş yoluyla öğretim sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sebeple, sunuş yoluyla öğretimin gerçekleştiği sınıflarda anlamlı öğrenme için ön örgütleyici kullanılmasının önemli olduğu düşünülmektedir. Ausubel'in anlamlı öğrenme kuramının bir parçası olan ön örgütleyicilerin, dersin başında öğrencilerin eski bilgileri ile yeni bilgilerini ilişkilendirmek için kullanıldığı bilinir. Bu çalışmada, ön örgütleyici olarak kullanılan kavram haritalarının lisans 1. sınıf öğrencilerine İngilizce öğretiminde kullanılmasının akademik başarıya etkisi araştırılmıştır. Çalışma, İstanbul'da bir vakıf üniversitesinin 2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz döneminde öğrenimlerine 1. sınıf olarak devam eden 56 lisans öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 1 deney 1 kontrol grubu ve her grupta 28 kişi bulunmaktadır. Deney grubunda dersler ön örgütleyici olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kavram haritaları kullanılarak işlenmiştir. Kontrol grubunda ise ön örgütleyici kullanılmamıştır. Her iki gruba da araştırmacı tarafından ders verilmiştir. Uygulama 6 hafta/12 ders saati boyunca devam etmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacının uzman görüşleri doğrultusunda oluşturduğu 40 soruluk çoktan seçmeli test, her iki gruba da ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizi, SPSS 24 paket programı ile yapılmıştır. Veri analizleri sonucunda, deney ve kontrol gruplarının ön test başarı puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bu iki grubun son test başarı puanları arasında deney grubunun lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Yapılan veri analizleri sonucunda, bu çalışmada cinsiyetin akademik başarıya bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, expository teaching is often used in classrooms because of crowded student numbers. Therefore, using advance organizers is thought to be important for students to learn meaningfully in classrooms where expository teaching happens. Advance organizers are known to be used in the beginning of the lesson to connect the students' prior knowledge to their future knowledge. The purpose of this study is to investigate the effect of concept maps used as advance organizers, which are a part of Ausubel's meaningful learning theory, on the English academic achievement of undergraduate first year students. The study was conducted with 56 undergraduate students who are in their first year at a private university in Istanbul in fall term of the academic year of 2019-2020. In the study which is carried out by using quasi-experimental design with pre-test post-test control group, there is 1 experimental group with 28 students, and 1 control group with 28 students. The treatment was applied for 6 weeks/ 12 hours. In the experimental group, the lessons were taught by using concept maps as advance organizers prepared by the researcher. In the control group, lessons were taught without advance organizers. The researcher was the teacher of both groups. Data were collected using the multiple choice test with 40 questions as pre-test and post-test. The test was prepared by the researcher following expert opinions. As a result of the data analysis done by SPSS 24 package program, no significant difference was found between the pre-test scores of the groups. A significant difference was found between post-test scores of the groups in favor of the experimental group. No significant difference was found between the scores of male and female students.